U zajedničkom saopštenju koje su šefovi evropskih zemalja izdali drugog dana samita, iako se navodi značaj bliskih veza sa SAD, ističe se da bi odsustvo povjerenja "moglo da naškodi saradnji u prikupljanju informacija", prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Saopštenje je izdato nakon što su prvog dana samita, koji je trebalo da se bavi pitanjima evropske privrede, EU lideri zemalja članica poslali jasnu poruku da je prisluškivanje među saveznicima neprihvatljivo, a Francuska i Njemačka zatražile da im SAD objasne svoje postupke u bilateralnim razgovorima.
Inicijativu dvije zemlje sada su podržali i drugi evropski lideri, koji su uvjereni da partnerstvo sa SAD mora da se zasniva na poštovanju i povjerenju, uključujući rad i saradnju tajnih službi.
Ova reakcija uslijedila je nakon najnovijih izvještaja da je američka Nacionalna bezbjednosna agencija (NSA) prikupila više od 70 miliona telefonskih snimaka u Francuskoj i možda čak prisluškivala i mobilni telefon njemačke kancelarke Angele Merkel.
"Kad se jednom posije sjeme nepovjerenja, to ne olakšava, već otežava našu saradnju", rekla je Merkel, prenio je Tanjug.
Njemačka kancelarka, koju nijesu umirili ni telefonski razgovor sa predsjednikom SAD Barakom Obamom, ni njegova lična uvjeravanja da se njen telefon sada ne prisluškuje, juče je pred samit istakla da je narušeno povjerenje u američku administraciju i podriven ključni transatlantski odnos.
Ona se založila da se do kraja godine dogovori okvir za saradnju obavještajnih službi Njemačke i SAD, i Francuske i SAD.