Podsjetimo, komentarišući najavu ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića da će inicirati sjednicu Sudskog savjeta nakon informacije da Aminu Muši Osmanagiću nije određen pritvor, Neven Gošović je prije dva dana za Portal Analitika kazao da je takvo postupanje neprimjeren uticaj na nezavisnost i samostalnost sudstva, te da savjet nema nadležnosti da ocjenjuje postupanje sudova u predmetima koji su u toku.
Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević reagovao je na Gošovićevu izjavu, ističući da nikada nije vršio pritisak na sud niti komentarisao odluku sudije u slučaju Osmanagić.
U današnjem saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, član Sudskog savjeta Neven Gošović podsjeća da je povodom rješenja istražnog sudije donesenom u pritvorskom predmetu u slučaju Osmanagić, ministar Unutrašnjih poslova Raško Konjević, saopštio javnosti da će inicirati raspravu na skupštinskom Odboru za bezbjednost, razgovarati sa članovima Sudskog savjeta iz reda poslanika, Ministrom Pravde i zatražiti sjednicu Sudskog savjeta o radu nekih sudija koji donose Odluke u kojima ima određenih nejasnoća.
„Javno se zapitao, kakva se poruka tako donesenim rješenjem šalje građanima, i da li se zna kako se osjećaju policajci koji su radili na tom slučaju. Pri tome smatra da time ne komentariše nepravosnažno rješenje istražnog sudije, da to ne želi, jer to rješenje nije ni vidio“, navodi Gošović, ističući da je svaka inicijativa za sazivanje sjednice Sudskog savjeta na kojoj će se raspravljati o stanju u sudstvu, pogotovo ako potiče od ministra unutrašnjih poslova dobrodošla.
Gošović navodi da je „ministar Konjević, istina kratko vrijeme i kao ekonomista po struci i sam bio član Sudskog savjeta, što mu je pružalo mogućnost da i neposredno inicira rješavanje problema u sudstvu. Kao bivšem članu sudskog savjeta svakako mu je poznato da je Ustavna obaveza Sudskog savjeta, da obezbijedi samostalnost i nezavisnost sudija i sudova“
Član sudskog savjeta u saopštenju podsjeća da je svrha nezavisnosti da se svakom građaninu garantuje osnovno pravo da se o njegovom predmetu odlučuje na pravičnom suđenju, isključivo na zakonskom osnovu i bez ikakavog neprimjerenog uticaja. Sudije treba da uživaju nesmetanu slobodu, da o predmetima odlučuju nepristrasno, u skladu sa Zakonom i njihovim tumačenjem činjenica. O valjanosti donesenih sudskih odluka i nejasnoćama u tim odlukama, ne odlučuje Sudski savjet, već više sudske instance po podnesenim žalbama u zakonom propisanom postupku.
Gošović naglašava da je svima u Crnoj Gori poznato da pravosuđe treba da pokaže svoju nezavisnost, odgovornost i efikasnost donošenjem pravosnažnih presuda u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, jer bez pravosnažnih presuda u tim predmetima ne može biti ni povjerenja građana u rad sudova.
„Međutim, Ministar Unutrašnjih poslova ne vidi ili ne želi da vidi ulogu organa na čijem je čelu u svemu tome. Pravosnažnost presuda u bitnom zavisi od načina prikupljanja dokaza, istrage, kako ranije sudske, tako i sada tužilačke, preko podizanja optužnica koje treba da se zasnivaju na činjenicama potkrijepljenim dokazima. Takve dokaze u saradnji sa tužilaštvom treba da obezbijedi upravo policija. Zato će najveći doprinos Ministra Konjevića donošenju pravosnažnih presuda u oblasti organizovanog kriminala i korupcije ukoliko unaprijedi rad policije i saradnju sa tužilaštvom na obezbjeđenju dokaza i činjenica na kojima se zasnivaju optužnice u ovim predmetima“, kaže Gošović.
Kako navodi, čudno je da je ministar Konjević, u reagovanju na njegovu izjavu, zaboravio da istakne ocjene Evropske komisije o napretku u radu sudova, veoma bitnim za otvaranje pregovora u Poglavljima 23 i 24.
„Kao što je, u konkretnom predmetu zaboravio na više puta istaknute preporuke zvaničnika Evropske Unije, da izvršna i zakonodavna grana vlasti, prilikom davanja komentara na sudske odluke treba da izbjegnu kritiku koja bi podrivala nezavisnost ili povjerenje javnosti u pravosuđe“, zaključuje Gošović.