Politika

Marković i Jagland potpisali Protokol o zaštiti ljudskih prava

jaglandmarkovicok0811
G
eneralni sekretar Savjeta Evrope Torbjorn Jagland i ministar pravde Duško Marković potpisali su danas Protokol 15 koji se tiče zaštite ljudskih prava i sloboda.

Marković i Jagland potpisali Protokol o zaštiti ljudskih prava
Portal AnalitikaIzvor

Potpredsjednik Vlade Marković je kazao da potpisivanjem ovog Protokola Crna Gora potvrđiuje svoju opredjeljenost i praksu za unaprijeđenje i zaštitu ljudskih prava koje se štite konvencijama.

- Potpisivanjem ovog protokola Crna Gora podržava reforme koje su započete u Savjetu evrope a tiču se održivosti evropskog Suda za ljudska prava. Crna Gora će na nacionalnom nivou unapređivati mehanizme za zaštitu ljudskog prava. Ovim Protokolom ostavlja se sloboda Crnoj Gori da te mehanizme unapređuje – rekao je Marković.

Jagland je nakon potpisivanja Protokola kazao da će reforme koje sprovodimo omogućiti da evropski Sud za ljudksa prava funkcioniše mnogo efikasnije i djelotvornije.

- Crna Gora ima veoma dobru reputacju kada je u pitanju položaj manjina  u društvu. Ostatak Evrope može u tom segmentu da se ugleda na Crnu Goru. Menije zaista zadovoljstvo da od vas naučimo I da prenesemo dobre prakse koje se ovdje koriste kroz čitavu Evropu – poručio je Jagland.

Odgovarajući na pitanja novinara da li Crna Gora primjenjuje propise suda za ljudska prava u Strazburu, Jagland je kazao da imaju pozitivno iskustvo sa Crnom Gorom.

- Iskustvo sa primjenom odluka Suda za ljudksa prava su pozitivna i koliko ja znam Crna Gora je implementirala sve ono što je propisivao sud za ljudska prava – rekao je Jagland.

Ministar Marković je odgovarajući na pitanja novinara nakon potpisivanja Protokola kazao da Crna Gora ne može dozvoliti da pokušaj ostvarivanja pojedinačnog ili grupnog prava ugrožava nacionalne interese ili prava drugih.

Marković je poručio da se zakon mora poštovati, čak i ako njegove odredbe nijesu najbolje.
Potpredsjednik Vlade je, upitan kako će Vlada da procjenjuje šta je politički, a šta građanski skup, rekao da se tu ne radi o zaštiti interesa države u pogledu konkretnih ponašanja pojedinaca i grupa, već o potrebi da država izgradi sposobnost da primjenjuje zakon.
U Vladi smatraju da, kako je rekao, ima situacija kad organi za primjenu zakona ne postupaju adekvatno već kao organi koji arbitriraju u primjeni zakona.
- Kao država ne želimo da podržimo takav ambijent, zakon se mora primjenjivati, on mora biti jednak za sve, a ne arbitrirati u vezi sa primjenom zakona. To znači jačanje institucija, njihovog kapaciteta i njihove održivosti - naveo je Marković.
On je kazao da, ukoliko se odličan zakon, usaglašen sa standardima i praksom Evropske komisije i SE, ne primjenjuje, kao da ga nema u pravnom sistemu.
- I to je poruka, da u Crnoj Gori moramo početi da primjenjujemo zakone. Ako nijesu dobri, zakone treba da mijenjamo, ali dok su na snazi, moramo ih primjenjivati i jednako su obavezujući i za građanina i za instituciju - poručio je Marković.

Portal Analitika