Društvo

LUKŠIĆ: Najvrijedniji resurs svake zemlje je njen intelektualni potencijal

0511lukshic429
N
ajvrijedniji resurs svake države jeste njen intelektualni potencijal, kazao je potpredsjednik Vlade Igor Lukšić, navodeći da se veličina zemlje i njenog društva ne određuje prema veličini teritorije i broju stanovnika, već po kvalitetu obrazovnog sistema.

LUKŠIĆ: Najvrijedniji resurs svake zemlje je njen intelektualni potencijal
Portal AnalitikaIzvor

Lukšić je danas u Budvi otvorio trodnevno zasjedanje Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pod nazivom Kakva je uloga inovacija u Strateškom planu.

“Najvrijedniji resurs svake zemlje jeste njen intelektualni potencijal, korisno iskorišten kroz inovaciju. Danas, sprovođenje inovacija jeste ključna determinanta konkurentnosti i progresa jedne zemlje. Štaviše, inovacija je važna sa aspekta suočavanja sa najvećim globalnim izazovima, kao što su klimatske promjene, održivi razvoj i iskorjenjivanje siromaštva”, naveo je on.

Lukšić je kazao da su konkurentnost i saradnja dva glavna elementa globalizacije, koja zahtijevaju inovaciju kao preduslov za kontinuirano ostvarenje napretka, pojedinačno i kolektivno.

“Mi u Vladi Crne Gore težimo da naš mikrosistem učinimo kompatibilnim sa međunarodnim sistemom. Odabrali smo da naš sistem izgrađujemo uz podršku međunarodnih organizacija i institucija, koje su upoznate sa procesima kroz koje Crna Gora prolazi, sa ciljem podizanja stepena naše konkurentnosti”, rekao je on.

Prema riječima Lukšića, veličina zemlje i njenog društva se ne ocjenjuju prema veličini njene teritorije i brojnosti njenog stanovništva.

“Prije bih rekao da se ta veličina određuje u skladu sa kvalitetom njenog obrazovnog sistema koji podstiče razvoj kreativnih, sposobnih i ljudi otvorenog uma”, dodao je on, navodeći da Crna Gora mora dalje investirati u razvoj obrazovnog sistema, koji je preduslov razvoja svakog društva.

Lukšić je podsjetio da je zato uspostavljno Ministarstvo nauke i uveden novi pristup ulozi nauke u društvu, promovišući inovativni koncept istraživanja i razvoja.

“Cilj nam je da gradimo budućnost crnogorskog društva kao društva koje vrednuje inovativni i preduzetnički duh s ciljem praćenja novih globalnih trendova i osiguravanja održivog ekonomskog rasta. Kroz implementaciju evropske i evroatlantske agende jačamo pravnu sigurnost i stvaramo uslove za dalji ekonomski oporavak i rast, što je ključ prosperiteta crnogorskog društva”, naveo je on.

Lukšić je kazao da Vladina vizija razvoja ljudskih resursa, između ostalog, predviđa uspostavljanje jakih veza između privrede, nauke i istraživanja.

“U tom smislu, nastavićemo sa radom na razvoju javno-privatnih partnerstava, kroz uspostavljanje Tehnoloških parkova i Centara izvrsnosti, stimulišući razvoj tehnološki orijentisanih kompanija, koje će stvoriti radna mjesta i podstaći ekonomski rast”, pojasnio je on.

U cilju ostvarenja te vizije, dodao je, sa međunarodnim partnerima Crna Gora sarađuje na implementaciji Strategije nauke i razvoja, kao i Strateških planova za uspostavljanje centara izvrsnosti.

“Pored nacionalnog, treba razmišljati i o regionalnom kontekstu, takođe. Zasigurno, postoji potreba u regionu da se uradi i investira više na planu inovacija i istraživačkog razvoja”, kazao je Lukšić.

On je rekao da ohrabruju usvajanje Regionalne istraživačko-razvojne strategije za inovacije i Deklaracije od strane ministara nauke zemalja Zapadnog Balkana, uključujući i Crnu Goru,”koje pretpostavljaju dalje jačanje kapaciteta neophodnih za ispunjavanje evropskih standarda u oblasti istraživanja i razvoja”.

Portal Analitika