Uloga Zavoda za zapošljavanje u rješavanju ovog problema je ključna, naglasio je ministar i dodao da se o njegovom budžetu mora značajnije povesti računa, kako bi problem zaposlenosti domaće radne snage rješavali na kvalitetniji način, prenosi Pobjeda.
-Očigledno je da u Crnoj Gori nije problem broj radnih mjesta, već kako domaću radnu snagu pozicionirati na ta radna mjesta..Cijena rada u Crnoj Gori značajno je veća od prosječne plate u Srbiji, Makedoniji, Kosovu, BiH. Slaba je mobilnost sa sjevera, gdje je nezaposlenost najveća, prema jugu, gdje je ponuda radnih mjesta veća – pojasnio je Bošković.
Prema njegovim riječima ova konferencija na najvišem nivou iz oblasti tržišta rada zemalja regiona, Francuske, Njemačke, Austrije, Mađarske i Turske treba da da određene putokaze kako da konkurentnost riješimo na mikro tržištima, a kada to pospješimo, onda, kako ističe, radna snaga može biti konkurentna i na globalnom tržištu.
Ministar smatra da javne službe zapošljavanja moraju da se mijenjaju u vremenu koje dolazi, bez obzira što im neki poslovi direktno ne pripadaju, kako bi tržište rada bilo dinamičnije, prokulzivnije.
-Karakteristika Crne Gore, možda više nego zemalja u okruženju, je problem u konkurentnosti radne snage. Kako drugačije objasniti da imamo jednak broj ljudi iz inostranstva koji rade u Crnoj Gori u odnosu na broj nezaposlenih – istakao je Bošković.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja, naveo je, nastoji da konkurentnost domaće radne snage izjednači sa radnom snagom iz regiona.
-Pokazivanjem kvaliteta na domaćem tržištu značajan broj radnika je obezbijedio prolaznost na veća tržišta, kao što je tržište Njemačke, preko Dojče telekoma, Telenora i drugih kompanija – naglasio je Bošković.

Direktorica Zavoda za zapošljavanje Vukica Jelić istakla je intenzivnu saradnju sa zemljama regiona. Naglasila je praksu Zavoda da uvijek uči od boljih.
Ona je pojasnila cilj saradnje u unapređivanju usluga koje pružaju nezaposlenim, poslodavcima, studentima i đacima.
-Na nama je da nađemo mehanizme kako da povežemo obrazovanje i privredu, kao da stvorimo kadar koji će omogućiti konkurentnost privrede. Moramo radnu snagu da učinimo konkurentnom, da ima znanja, vještine da prosto može da dobije i zadrži poslove, da bude ravnopravna sa ostalima – poručila je Vukica Jelić.
Potpredsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Željko Vidaković je naglasio da imamo hiperprodukciju visokoobrazovanog kadra, što je eskaliralo uvođenjem bolonjskog procesa obrazovanja.
-Realni problem je slaba povezanost formalnog obrazovanja srednjih škola i fakulteta sa privredom. Iz obrazovnog sistema izlaze sa nedovoljnim praktičnim znanjima – ocijenio je Vidaković.
Prema njegovim riječima Crnoj Gori najviše fale zanatska i niža zanimanja.
-Izlaz je u neformalnom obrazovanju, prekvalifikaciji i dokvalifikaciji, jedino se tako može brzo odgovoriti potrebama poslodavaca – zaključio je Vidaković.