U malom broju slučajeva se vrši pravilno i standardizovano tretiranje otpada sa njegovim predhodnim razvrstavanjem i odvajanjem sirovine koja će se ponovno upotrebljavati a sanitarnih deponija gotovo i da nema u Crnoj Gori. Smetlišta u prirodnim udubljenjima, uvalama ili stranama, koja ne zadovoljavaju ni minimum standarda i procedura po pitanju deponovanja otpada su u najvećem broju slučajeva jedina opcija za deponovanje otpada, kažu mladi ekolozi Nikšića.
Oni podsjećaju da je jedan od najpoznatijih slučajeva nelegalnog deponovanja otpada lokacija na Vasovim vodama. Mještani Beransela imaju razloga da traže izmještanje privremene deponije sa ovog terena i njihova zabrinutost je više nego opravdana kada se uzme u obzir da se različite vrste pa i opasan otpad deponuju na tom terenu.
„Privremenost ove deponije se previše odužila. Nelegalna deponija na Vasovim vodama je prijetnja za prirodne resurse i za zdravlje ljudi. Opština Berane ne treba ovaj građanski aktivizam da shvata kao protest već kao pomoć u traženju održivog rešenja. Obaveza i dužnost lokalne uprave je da primjeni adekvate projekte i tehnike upravljanja otpadom. Starac Đorđije Tomović u slučaju Vasovih voda je za nas oličenje borbe za zdravu životnu sredinu koju kao takvu treba predati budućim generacijama“, kaže se u saopštenju Udruženja dostavljenom Portalu Analitika.
Ekolozi naglašavaju da je loše upravljanje otpadom karakteristično i za Nikšić.
"Deponovanjem otpada u Mislovom dolu je odavno popunjeno prirodno udubljenje i sada se formira kupola koja je vidljiva i sa veće udaljenosti. U bliskoj budućnosti se ne nazire rešenje za ovaj problem a posljedice mogu biti višestruke", kažu Mladi ekolozi Nikšića, naglašavajući da je „krajnje vrijeme da se pređe sa riječi na djela.