Volker, s kojim su se novinari Pobjede sastali u Budvi tokom nedavno održanog seminara na temu evropskih i evroatlantskih integracija, pričao je, između ostalog, o narednom NATO samitu, o prednostima članstva, o značaju Alijanse...
Na pitanje Pobjede šta vidi kao najveći problem koji stoji pred Crnom Gorom na tom putu, kazao je da „ne vidi probleme, već samo rad".
- Probleme ne vidim, vidim samo da je potreban rad. Rekao bih da neke od stvari koje tražite od zemlje koja je dio NATO-a, jesu jak politički sistem, borba protiv korupcije, vladavina prava, jako pravosuđe, tako da imajući to na umu, posla uvijek ima. Mislim daje Crna Gora svjesna toga, da radi na tome i da mora da ide naprijed. S druge strane, mislim i da i NATO i EU treba da održe živom ambiciju stvaranja bezbjednog, mirnog i stabilnog okruženja - kazao je Volker Pobjedi. Kako je kazao, članstvom u NATO posao se ne završava.
- Mislim daje to jedan proces koji se nikada ne završava, jer vidite i sami da postoje zemlje koje su već u NATO-u, a ipak su nastavile da sprovode reforme. Uzmite Mađarsku za primjer, koja prolazi kroz reforme odbrane. Pogledajte zemlje kao što su Bugarska i Rumunija, koje imaju velike ekonomske probleme, a vidni su i problemi korupcije. Ipak, moram da naglasim da sam mišljenja daje Crna Gora napravila veliki napredak i da treba i dalje da teži tome. To je dobro, prije svega, za crnogorski narod i ako nastavite tako da radite, mislim da je jasna perspektiva Crne Gore da će postati dio NATO-a - dodao je Vol ker.
U priči o prednostima članstva u NATO, prve asocijacije su mu bile „demokratija, tržišna ekonomija, poštovanje ljudskih prava, bezbjednost".
- Mislim daje sjajna prednost svake zemlje koja kada postane dio NATO-a to što ta zemlja postaje dio zajednice koja je demokratska, koja ima tržišnu ekonomiju, koja poštuje vladavinu prava, ljudska prava i tada ne treba da brine za bezbjednost sopstvene zemlje. Biti dio razvijene i demokratske zajednice - to je ključna prednost bilo koje zemlje - objasnio je on. Napominjući da živimo u jednom „složenom i opasnom svijetu prepunom izazova", tvrdi daje NATO, čak i sa svim poteškoćama koje vidimo u Evropi, i sa svim izazovima koji stoje pred Sjedinjenim Američkim Državama trenutno, najsnažniji vojni savez u svijetu, kao grupa koja je najsposobnija da se nosi sa izazovima koji su pred nama, kada se za tim ukaže potreba".
- Ljudima je potrebno da osjete prosperitet, da imaju siguran posao kako bi mogli da obezbijede svoju porodicu. Potrebno im je da se osjećaju slobodnima i da žive u zdravom okruženju. I potrebno im je da se osjećaju sigurnima. Da ne strahuju od sukoba, od ratova. NATO je zbog toga i stvoren i to je upravo ono što NATO i čini - rekao je Volker.
Na pitanje o pozivu za članstvo Crne Gore u NATO, Volker je kazao da ,.je još uvijek rano govoriti o tome da li ćemo dobiti poziv već na idućem samitu" i napominje da još nije jasno da li će tobiti saimit proširenja.
- Još uvijek je rano govoriti o tome dali će Crna Gora dobiti poziv već na idućem samitu. To bi već sada zahtijevalo malo vise posvećenosti Amerike. Takođe mislim i da postoji određeni skepticizam među pojedinima u Evropi prema napretku koji je napravila vaša zemlja. Oni smatraju da je potrebno još konkretnih rezultata u pitanjima koja se tiču vladavine prava, sudstva, političkih reformi, možda čak i obavještajnih službi. Zbog svega toga mislim da još uvijek ne postoji konsenzus za pozivnicu za članstvo. Ali naglašavam, to nije razlog da odustanete, već treba da budete još uporniji - poručio je Volker.