Već kasni dnevnici njemačkih javnih televizija su ove nedjelje (1.12.) objavili prilog o ishodu referenduma u Hrvatskoj. Naravno, to nije bilo objavljeno na istaknutom mjestu, ali je pred kraj emisije ipak spomenuto da su se građani nove članice Evropske unije „uvjerljivom većinom“ izjasnili da u Ustavu te zemlje bude uvršteno da je brak životna zajednica muškarca i žene.
Javljeno je samo da je to rezultat „velikog uticaja crkve“ na birače u Hrvatskoj – primjedba koja u njemačkoj javnosti nikako nema pozitivno značenje, prenio je Dojče vele.
I najznačajnija njemačka novinska agencija DPA objavila je vijest da su „Katolici u Hrvatskoj postigli uvjerljivu pobjedu“ i da je „katolički model braka tamo uspio da uđe u Ustav“.
Doduše, ista agencija prenosi i da je odziv na referendum od samo 38 odsto što predstavlja novi negativni rekord, a piše se i o naslovnoj strani hrvatskog portala indeks.hr koji je pod kukastim krstom u hrvatskim bojama objavio da se „65 odsto građana odlučilo za diskriminaciju“.
Čak i njemački mediji koji su zagovornici alternativnih životnih zajednica, u prvim izvještajima veoma objektivno i uzdržano javljaju ishod rezultata referenduma u Hrvatskoj. Na portalu queer.de kratko javljaju da je u „balkanskoj zemlji stanovništvo odlučilo da zabrani homoseksualnim parovima da stupe u brak“ i da je to ishod referenduma koji je prije svega podstakla i podržala tamošnja Katolička crkva.
Taj portal objavljuje i fotografiju pape Franja koji potpisuje majicu pripadnicima pokreta „U ime obitelji“ i koja će razočarati mnoge građane Njemačke koji polažu velike nade u novog papu.
Ipak, već ima i komentara pa tako Bobert Mapes-Nidik u Berliner cajtungu svoje mišljenje naslovljava „Istok Zapada“. On podsjeća da je svuda na istoku kontinenta homoseksualnost danas postala tema oko koje se uzbuđuju duhovi i da zapravo to nije oduvijek bilo tako: „Za vrijeme komunizma tamošnji zakoni su često bili liberalniji nego na Zapadu, a i među građanima je vjerovatno bilo više tolerancije nego u malograđanskoj Zapadnoj Evropi poslijeratnog perioda.“
„Hrvatska je do sad bila zapad Istoka, nigdje se nije toliko isticala njihova zapadna kultura kao u toj zemlji“, piše komentator Berliner cajtunga. „Od kako je 1. jula pristupila EU, postala je istok Zapada. Kako izgleda, tamo su odlučni da i tu ulogu igraju sa podjednakim samopouzdanjem“.
(rtcg.me)