Politika

JASAVIĆ: Postojeći zakoni ne garantuju poštovanje izborne volje

0212azra_jasavic
P
ostojeće izborno zakonodavstvo ne pruža dovoljno garancija da predstojeći lokalni izbori mogu biti sprovedeni na način koji obezbjeđuje poštovanje izborne volje građana, ocijenjeno je iz Pozitivne Crne Gore.

JASAVIĆ: Postojeći zakoni ne garantuju poštovanje izborne volje
Portal AnalitikaIzvor


Poslanik Pozitivne i član Radne grupe za vraćanje povjerenja u izborni proces

Azra Jasavić

smatra da je mala vjerovatnoća da to tijelo završi sa radom do Nove godine.



Ona je ocijenila da je Radna grupa vrlo vrijedno radila, i da su podgrupe blagovremeno dostavile radne verzije izmjena i dopuna svih zakona koji su razmatrani, ali je, kako je navela, došlo do evidentnog zastoja kada je trebalo glasati o ponuđenim rješenjima.



„Tačnije, Demokrastka partija socijalista (DPS) nije bila spremna da se nedvosmisleno izjasni o predlozima opozicije, zbog čega je proces rada usporen“, kazala je Jasavić agenciji MINA.



Prema njenim riječima, stanje ni danas nije puno drugačije, zbog čega je malo vjerovatno da će do Nove godine posao biti završen.



„S druge strane, to ne znači da je nemoguće zaokružiti rad Radne grupe, ukoliko postoji jasna politička volja za postizanjem dogovora“, smatra Jasavić.



Na pitanje da li bi bilo loše da izmjene izbornog zakonodavstva ne budu usvojene prije lokalnih izbora, koji bi na proljeće trebalo da budu održani u većini crnogorskih opština, ona je kazala da je nepovjerenje u izborni proces evidentno.



„Postojeće izborno zakonodavstvo ne pruža dovoljno garancija da predstojeći lokalni izbori mogu biti sprovedeni na način koji obezbjeđuje poštovanje izborne volje građana Crne Gore“, ocijenila je Jasavić.



Ona je navela da se, imajući u vidu nespremnost DPS da prihvati ponuđena rješenja opozicije po pitanju Zakona o izboru odbornika i poslanika, što rezultira nepotrebnim odugovlačenjem tog procesa, nameće zaključak da postojeće izborno zakonodavstvo odgovara isključivo najačoj parlamentarnoj stranci vlasti.



„Koja ima i najveću odgovornost za postizanje ili nepostizanje dogovora“, dodala je Jasavić.



Komentarišući ocjene nevladinog sektora da je Radna grupa izabrala pogrešan put i metodologiju rada na izmjenama seta izbornih zakona, zbog čega, i pored prolongiranja rokova, još nije završila posao, Jasavić je kazala da ne vjeruje da je u tome problem.



„Radna grupa je mogla pokloniti više pažnje Zakonu o finansiranju političkih partija, jer je bez izrade kvalitetnijeg teksta tog zakona nemoguće kvalitetno i potpuno riješiti pitanje sprječavanja zloupotreba državnih resursa u partijske svrhe“, zaključila je Jasavić.

foto: pozitivnacrnagora.me

Portal Analitika