Društvo

Pred Evropski sud stiglo više od hiljadu tužbi iz Crne Gore

0312strazbur
P
red Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu trenutno se nalaze 1.063 predstavke podnešene protiv države Crne Gore, što nas i dalje svrstava u zemlje sa visokim indeksom žalbi po broju stanovnika, stoji u izvještaju suda za ljudska prava. Tokom 2012. godine, od 196 pristiglih žalbi na adresu suda, čak 181 je odbijena kao neosnovana, pišu „Dnevne novine“.

Pred Evropski sud stiglo više od hiljadu tužbi iz Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu Zoran Pažin u izjavi za „Dnevne novine“ kaže da je do sada podnijeto 1.063 predstavke protiv države, što ne znači da će sve biti procesuirane.

„Trenutno je tridesetak aktivnih predmeta u kojima je postupak u toku“, kazao je Pažin.

Tužbe pred sudom za ljudska prava u Strazburu, sve je češći put do pravde na koji se odlučuju građani Crne Gore kojima je povrijeđeno neko od osnovnih prava i sloboda. Tome u prilog ide i podatak da je Crna Gora u odnosu na broj stanovnika u samom vrhu kada su u pitanju podnijete tužbe.

Praksa suda u Strazburu nalaže da je žalba prihvatljiva jedino ako je podnosilac iskoristio sve pravne ljekove u matičnoj državi (Osnovni sud, Viši sud, Vrhovni sud, Ustavna žalba). U gotovo polovini od ukupnog broja slučajeva, vropski sud kaznio je Crnu Goru zbog neostvarivanja uslova za izvršenje pravosnažne presude. Od 2011. godine, među crnogorskim državljanima porasla je popularnost Evropskog suda za ljudska prava, pa je samim tim porastao i broj presuda za povredu prava na suđenje u razumnom roku, pišu „Dnevne novine“.

Advokat Dragan Šoć smatra da broj podnijetih žalbi može dovesti do zaključka da građani nemaju povjerenja u naše pravosuđe, ali da se to može sagledati i iz drugog ugla.

„Naš mentalitet je takav da se često ne mirimo sa presudom, pa se olako odlučujemo za Strazbur. Međutim, vidite i samo da je veliki broj tužbi neosnovan“, kaže Šoć.

Jedna od mana postupka pred Evropskim sudom za ljudska prava zasigurno je dugotrajnost postupka. Ipak, kada do njegovog okončanja jednom dođe, stranke na izvršenje neće dugo čekati. Naime, iz Ministarstva finansija su saopštili da se sve mora okončati u roku od tri mjeseca od pravosnažnosti presude. Crna Gora, odnosno njeni poreski obveznici, u posljednje četiri godine platili  su 182.235 eura na ime grešaka domaćih sudova, po presudama donijetim u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Upravo ovaj iznos može se svrstati u još jedan u nizu razloga za sprovođenje reforme domaćeg pravosuđa, što je i jedan od najznačajnijih uslova za ulazak u Evropsku uniju.

Izvor: Dnevne novine; foto: rnw.nl

Portal Analitika