"Smatramo da je ova nova mjera novi namet na račune korisnika i uticaće na životni standard korisnika. Mobilna komunikacija nije stvar luksuza već stvarna potreba i sredstvo koje svakodnevni život ljudi čini lakšim”, kaže Husić.
Napominje i da će to biti tehnički teško izvodljivo jer će rezultirati nerazumljivim korisničkim računima. Saglasna je i
Jovanka Radovićiz službe za korporativne komunikacije Telekoma, koja kaže da to još jednom pokazuje nestabilnost i nepredvidivost poreskog ambijenta:
"Mi smo i ranije prilikom uvođenja poreza od jednog eura isticali da brze i konstantne promjene uslova poslovanja svakako negativno utiču na razvoj tržišta telekomunikacija. Negativno utiču naročito na nove investicije u nove servise i tehnologije", objašnjava Radović.
Radović navodi i da će dodatne takse destimulisati građane u korišćenju modernih informacionih servisa.
Direktor Agencije za telekomunikacije
Zoran Sekulićpostavlja pitanje pravne osnove takvog oporezivanja:
“Progresivne stope oporezivanja postoje kada je posrijedi imovina i zarada ali ja do sada nijesam upoznat da se u potrošnji odnosno u prometu proizvoda obračunavaju progresivne poreske stope. Tako da je to ustanovljavanje takvih obaveza dosta diskutabilno sa stanovišta ustavnosti”, ističe Sekulić.
Problem bi bio, kaže on, i sprovođenje takve mjere:
“S obzirom na to da bi korisnici imali mogućnost izbjegavanja takvih poreza to bi kao ishod imalo povećanje penetracije mobilne telefonije u Crnoj Gori. Naime ako neko troši nekoliko desetina eura onda bi vjerovatno bio stimulisan da nabavi više mobilnih telefona i na takav način izbjegava poreske obaveze”, objašnjava Sekulić.
Iz Centra za zaštitu potrošača upozoravaju da je to samo još jedan udar na budžet građana.
Predrag Boljević:
"Očigledno se Vlada nalazi u velikoj nuždi. Nijesu u stanju da osmisle a još manje da realizuju neki projekat koji bi prihode Vlade prikupio iz nekih realnih izvora", kaže Boljević.
Podsjetimo da je Vlada ranije predložila izmjenu Zakona o taksama kojim bi se ukinule takse za brojila na struju ali ne za telefonske kartice i kablovsku televiziju. Sadašnji zakon važi do 31. decembra.
foto: durmitor.wordpress.com