Društvo

Na pet trudnoća jedan abortus

1612trudnoca
Neka je živo i zdravo i da je muško!“, uzrečica je koja, izgleda, još uvijek vrijedi prilikom rođenja djeteta u Crnoj Gori. Na sumnju da se u našoj zemlji vrše selektivni abortusi zbog pola ukazuje statistika, po kojoj se rađa 100 djevojčica na 109 dječaka, dok je prirodni prosjek 100 prema 102 do 104, pišu Dnevne novine.

Na pet trudnoća jedan abortus
Portal AnalitikaIzvor

Globalna istraživanja svrstavaju Crnu goru među zemlje sa najvišom stopom poremećaja odnosa polova kod novorođene djece, što je navelo pojedine međunarodne organizacije na sumnju da je riječ o zloupotrebi medicinskih metoda.

U crnoj Gori ne postoji pouzdana statistika o broju abortusa. Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori godišnje se obavi oko 1.400 abortusa. Upoređujući taj broj sa brojem novorođenčadi koji iznosi 7.459 zaključak je da svaka peta trudnoća završi abortusom.

Sagovornici Dnevnih novina osuđuju selektivne abortuse, poručujući da ukoliko postoji ijedan takav slučaj, da je za brigu, jer se oduzima život bebi zbog toga što je neželjenog pola. Traže i od zdravstvenih vlasti da pooštre kontrole privatnih ustanova.

Ginekološkinja Lahira Čikić poručila je da se selekcija pola ne bi smjela vršiti u smislu prvenstveno izbora muškog pola.

„Pojedine kolege daju sebi za pravo da gledaju pol ultrazvukom i čak upišu da je muško ili žensko, što je potpuno nedopustivo. Gledanje pola ultrazvukom je čisto gatanje. Mi nijesmo gatari nego doktori“, ističe Čikić.

Da se u Crnoj Gori vrše selektivni abortusi, uvjerena je psihološkinja Nataša Vuković. Ona smatra da je zabrinjavajuće ako postoji ijedan slučaj selektivnog abortusa zbog pola djeteta.

„To je strašna diskriminacija. Treba da se u rješavanje tog problema uključe Ministarstvo zdravlja i sve ostale institucije i da se uradi kontrola privatnih ambulanti, ali i da se vidi šta se u KCCG-u radi“, poručila je Vuković.

Ispred Udruženja Roditelji Kristina Mihailović ocjenjuje da selektivnih abortusa ima u Crnoj Gori, ali i da ne možemo biti sigurni da li baš u tolkoj mjeri da bi to bio jedini razlog zbog aktuelnog odnosa dječaka i djevojčica.

„Te diskriminacije ćemo se teško u skorije vrijeme osloboditi. Nije da je nema u razvijenim kulturama od naše, ali zasigurno nije baš u tako velikoj mjeri zastupljena kao kod nas“, upozorila je Mihailović.

Specijalista ginekologije i akušerstva u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) Nebojša Jokmanović poručio je da je utvrđivanje pola da bi se prekinula trudnoća najlošiji mogući oblik planiranja porodice. On je kazao za Dnevne novine da nema uvid u to da li su u većoj mjeri povećane intervencije tokom trudnoće u vezi sa polom.

Izvor: Dnevne novine; foto: mumstreet.co.uk

 

Portal Analitika