Politika

Rasprava o privatizaciji KTGT

1612kontejnerski
S
kupštinska Komisija za praćenje i kontrolu postupka privatizacije raspravljaće danas o prodaji barske kompanije Kontejnerski terminal i generalni tereti (KTGT).

Rasprava o privatizaciji KTGT
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Komisije, Janko Vučinić, ranije je ocijenio da je privatizacija KTGT-a više nego štetna za državu Crnu Goru jer se za osam miliona eura prodaje šest puta veću vrijednost, računajući da vrijednost akcijskog kapitala ove firme iznosi 72 miliona, od čega je oko 45 miliona u državnom vlasništvu.

»Država je uoči raspisivanja tendera za privatizaciju KTGT-a uložila 6,5 miliona eura za dokapitalizaciju i povećala akcijski kapital sa 54 na 62 odsto da bi sada sve prodala za svega osam miliona eura. Investicije u vrijednosti od oko 20 miliona eura, za osam godina, koje su predviđene Ugovorom o prodaji većinskog paketa akcija nijesu dovoljne ni za najosnovnije održavanje, a kamoli za stvaranje luke od regionalnog značaja i centralnog mjesta intermodalnog transporta u ovom dijelu jugoistočne Evrope«, smatra Vučinić.

Ugovor o kupoprodaji 62,09 odsto kapitala KTGT-a potpisan je 15. novembra u Podgorici sa turskim Global Portsom, koji bi od Nove godine trebalo da preuzme upravljanje barskim preduzećem.

Vlada je prodala oko 42,72 miliona akcija KTGT po cijeni od 18,89 centi za dionicu ili ukupno oko 8,07 miliona eura.

Prema odredbama Ugovora, kupac će platiti kupoprodajnu cijenu i u roku od tri godine realizovati investiciona ulaganja od 13,5 miliona eura.

Takođe, Global Ports je preuzeo obavezu da u periodu od pet godina nakon faze restrukturiranja realizuje dodatni investicioni program vrijedan 7,6 miliona eura i socijalni program kako je predviđeno Kolektivnim ugovorom i da za njegovu i realizaciju programa podrške zaposlenima obezbijedi 6,5 miliona eura.

Shodno obavezujućoj ponudi, Global Ports æe implementirati i program razvoja ljudskih resursa u kompaniji, kroz program edukacije, dokvalifikacije i prekvalifikacije zaposlenih prema novoj organizaciji rada.

Operativni plan Global Portsa obuhvata i postizanje komercijalnih ciljeva u poslovanju kompanije, među kojima su pozicioniranje KTGT kao južno-jadranskog prometnog pravca ka Balkanu, razvoj KTGT-a i Bara kao glavnog regionalnog distributivnog i logističkog čvora za region i konsolidovanje i jačanje KTGT kao industrijske luke za promet robe iz zaleđa Balkana.

Global Ports namjerava da razvije portfolio proizvoda, koji uključuje usluge kontejnerskog pretovara i održavanja, skladištenje u hladnjačama i poslove intermodalnog operatora kontejnerskog tereta, a ispitaće i mogućnost razvoja kruzing biznisa, na osnovu bogatog iskustva iz te oblasti.

KTGT je kompanija koja je Odlukom Vlade iz 2008. godine izdvojena iz Luke Bar, a samostalno posluje od 1. oktobra 2009.

Izvor: MINA

Portal Analitika