- Ono što moramo konstatovati jesu napori koje Vlada Crne Gore čini po pitanju eliminisanja biznis barijera, naročito kroz rad Savjeta za unapređenje poslovnog ambijenta, regulatornih i strukturnih reformi. Ipak, to još uvijek nije dovoljno. Zato od institucija sistema tražimo još snažnije djelovanje kako bi se u što kraćem roku stvorili uslovi koji će poslodavcima omogućiti da rade, da razvijaju svoje poslovanje i pokreću nove biznise. Tek tada možemo govoriti o uslovima za otvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanje, a time i za ekonomski i socijalni prosperitet ukupnog crnogorskog društva- rekao je Mitrović.
Na skupu je ocijenjeno da zvanični statistički podaci jasno govore o veoma teškoj ekonomskoj situaciji u zemlji, pri čemu stanje u kojem se privreda nalazi, između ostalog, oslikavaju neriješeni dužničko-povjerilački odnosi, nelikvidnost velikog broja preduzeća, blokirani računi i problemi finansiranja biznisa.
-U prilog tome, generalni sekretar UPCG Suzana Radulović i projekt menadžer UPCG Mirza Mulešković prezentovali su dvojezični izvještaj UPCG „Stvaranje ambijenta za održivi razvoj preduzeća u Crnoj Gori”. Izvještaj je kreiran uz podršku Međunarodne organizacija rada (ILO) i njihovu EESE metodologiju o 17 uslova relevantnih za unaprjeđenje održivosti preduzeća. Ono što ovaj izvještaj izdvaja od niza sličnih je podatak da je nastao kao sublimat brojnih fokus grupa i opsežnog istraživanja sprovedenog među više od 200 preduzeća koja posluju u Crnoj Gori (preduzeća svih veličina, iz sva tri regiona), kao i ekonomskih analiza koje su objavile domaće i svjetske organizacije i institucije. U njemu je sagledano stanje crnogorske ekonomije, evidentirani su ukupni problemi s kojima se privredni subjekti srijeću u svom poslovanju (na nacionalnom i lokalnom nivou) i ponuđene preporuke za njihovo eliminisanje- ističe se u saopštenju.
Istaknuto je da je izvještaj poslužio i kao polazna tačka prilikom izrade strateškog dokumenta UPCG „5 ubica biznisa“ koji je objavljen u oktobru, a koji kao ključne barijere za razvoj biznisa u Crnoj Gori prepoznaje neadekvatan regulatorni okvir, otežan pristup finansijskim sredstvima,
veliku zastupljenost sive ekonomije, postojanje korupcije u svim oblastima i na svim nivoima i nesklad između obrazovnog sistema i stvarnih potreba tržišta rada u radu.
-Izvještaj „Stvaranje ambijenta za održivi razvoj preduzeća u Crnoj Gori” i dokument „5 ubica biznisa“ dostupni su na web sajtu UPCG. Okrugli sto Unije poslodavaca organizovan je u okviru projekta podržanog od strane ILO. Cilj UPCG bio je da i na ovaj način pruži doprinos naporima Vlade, nadležnih institucija i organizacija, kao i privatnom i civilnom sektoru, u budućim procesima eliminisanja prepoznatih problema i izgradnji povoljnog biznis ambijenta koji omogućava održivost, razvoj i konkurentnost privrednih subjekata, otvaranje novih radnih mjesta i ekonomski napredak Crne Gore. Učesnici skupa bili su predstavnici Ministarstva finansija, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Direkcije za razvoj MSP, Poreske uprave, SSCG i USSCG, Američke privredne komore, Crnogorskog turističkog udruženja, Asocijacije poslovnih žena Crne Gore, Centra za stručno obrazovanje, Univerziteta Crne Gore i Univerziteta Mediteran, kao i crnogorski privrednici i preduzetnici- zaključuje se u saopštenju.