Abiznis

Ne zna se jesu li usvojeni zaključci o prodaji KTGT-a

skupstina2
Č
lanovi skupštinske Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije izjasnili su se danas o zaključcima u vezi sa prodajom Kontejnerskog terminala i generalnih tereta KTGT, ali nijesu mogli da se usaglase ko je imao većinu.

Ne zna se jesu li usvojeni zaključci o prodaji KTGT-a
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Komisije i poslanik Demokratskog fronta DF, Janko Vučinić, predložio je da to skupštinsko tijelo usvoji zaključke kojim bi se od Savjeta za privatizaciju i kapitalne investicije tražio raskid kupoprodajnog ugovora za KTGT, a od Skupštine da ne odobri koncesioni.

Predložene zaključke podržala su četiri predstavnika opozicionih partija u Komisiji, protiv su bila trojica poslanika Demokratske partije socijalista DPS, a uzdržan jedino predstavnik Socijaldemokratske partije SDP. Nakon izjašnjavanja o predloženim zaključcima, poslanici DPS-a su tvrdili da četiri glasa podrške nijesu dovoljna, s obzirom na to da ih isto toliko nije podržalo, jer za njih uzdržani glas nije glas za.

Predstavnici Vlade potpisali su sredinom novembra ugovor o prodaji 62,09 odsto kapitala KTGT-a sa turskim Global Portsom, koji bi od Nove godine trebalo da preuzme upravljanje barskim preduzećem. Vlada je prodala oko 42,72 miliona akcija KTGT po cijeni od 18,89 centi za dionicu ili ukupno oko 8,07 miliona eura.

Prema odredbama Ugovora, kupac će platiti kupoprodajnu cijenu i u roku od tri godine realizovati investiciona ulaganja od 13,5 miliona eura. Global Ports je preuzeo obavezu da u periodu od pet godina nakon faze restrukturiranja realizuje dodatni investicioni program vrijedan 7,6 miliona eura i socijalni program kako je predviđeno Kolektivnim ugovorom i da za njegovu i realizaciju programa podrške zaposlenima obezbijedi 6,5 miliona eura.

Predstavnici opozicionih partija u Komisiji, sindikalne organizacije KTGT i nevladinog sektora, kao i pojedini opozicioni odbornici Skupštine Opštine Bar, ocijenili su tokom sjednice da bi prodaja barske kompanije bila štetna i nezakonita, jer bi se po maloj cijeni prodalo preduzeće koje bi, uz određena ulaganja i pomoć države, moglo biti veoma perspektivno.

Poslanici vladajuće koalicije i predstavnici Vlade su, sa druge strane, tvrdili da su nedostajuće investicije ključni razlog prodaje kompanije koja godinama posluje s gubicima i bori se sa viškom zaposlenih.

Vučinić smatra da bi bolje bilo da KTGT ostane u vlasništvu države, uz čiju bi pomoć ušli u zonu pozitivnog poslovanja. On tvrdi i da je prodaja KTGT-a Global Portsu više nego štetna za državu, jer se za osam miliona eura prodaje šest puta veća vrijednost.

Ministar saobraćaja i pomorstva, Ivan Brajović, podsjetio je da prvi tender za prodaju KTGT propao jer za kompaniju nije bilo zainteresovanih zbog enormnog broja radnika. Global Ports je jedina kompanija koja se prijavila na drugi tender za KTGT i koja je prvobitno za to preduzeće ponudila sedam miliona eura.

“Nije pitanje da li je Global Ports renomirana kompanija. To je jedina kompanija koja je bila zainteresovana da kupi KTGT, koje osim gubitaka ima zastarjelu opremu i veliki broj radnika”, saopštio je Brajović.

Predstavnik sindikalne organizacije KTGT, Zoran Tajić, smatra da su ugovorene investicije u barsko preduzeće nedovoljne, dok je predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora MANS, Ines Mrdović, navela da je koncesioni ugovor, o kojem bi Skupština trebalo da se izjasni sjutra, problematičan.

“Prodaja KTGT je štetna i nezakonita, dok ugovor o koncesiji sadrži neke problematične odredbe”, kazala je Mrdović.

Ona tvrdi i da će Global Ports, kada su u pitanju investicije, suštinski uložiti dva miliona EUR, od predviđenih 21 milion eura, s obzirom na to da je njihov dobar dio uslovan.

“Osnovne investicije su 13,5 miliona, od čega će samo dva miliona biti prave investicije, a ostalo investicije u opremu, koja je vlasništvo Global Portsa”, rekla je Mrdović i najavila da će MANS podnijeti tužbu Upravnom sudu kakao bi osporila nezakonitu privatizaciju.

Odbornik Pozitivne Crne Gore u barskom parlamentu, Emin Duraković, smatra da je privatizacija KTGT loš posao, jer će se uz predviđene investicije luka imati lokalni značaj tek 2025. godine.

“Ovdje se radi o neznanju ili velikom dilu za koji građani neće znati. Nadam se da poslanici u parlamentu neće podržati koncesioni akt i da će na taj način sačuvati jedino preostalo, strateški važno preduzeće u Crnoj Gori”, poručio je Duraković.

Poslanik DPS-a, Zoran Jelić, očekuje da će privatizacija KTGT imati multiplikativne efekte, ali i da se stranim investitorima ne bi smjela slati loša slika o Crnoj Gori. Njegove partijske kolege, Branko Čavor i Željko Aprcović, takođe smatraju da je prodaja kompanije neophodna, jer država nema novca za investicije koje su joj potrebne.

Poslanik SDP-a, Izet Bralić, ocijenio je da u procesu privatizacije KTGT ima segmenata koji su dobro urađeni, među kojima je socijalni program, ali i da je dilema da li takvo preduzeće može da funkcioniše.

Predsjednik Tenderske komisije, Branko Vujović, saopštio je da je prodaja KTGT bila neophodna kako bi se izbjegao stečaj, ali i da je Global Ports ugledna firma, koja je ispunila tražene tenderske uslove.

On tvrdi da su interesi države i zaposlenih u KTGT zaštićeni kupoprodajnim ugovorom i da je cijena od osam miliona EUR daleko veća od procijenjene vrijednosti imovine firme, koja je rađena neposredno prije raspisivanja tendera. (Mina business)

 

 

Portal Analitika