Đukanović je na današnjem sastanku sa privrednicima, koji je organizovala Privredna komora Crne Gore, kazao da očekuje da će gradnja prve dionice autoputa Bar – Boljare početi krajem februara, i da će biti vrijedna oko 800 miliona eura. Premijer je kazao da postoji zainteresovanost Kine da ulaže u projekat modernizacije i izgradnje pruge Beograd - Bar.
- Ne pričam o dalekoj budućnosti. Projekti se realizuju na Luštici, Kumboru, Porto Montenegru, projekat Katara na lokaciji Plavih hoirizonata obnovio se, i takođe se realizuje. Imamo sve uslove da izdamo građevinsku dozvolu i da se nastavi projekat „Amana“ na Svetom Stefanu. Mogu danas kazati i da je ugovoren projekat sa Abu Dabijem za Kraljičinu plažu. To su projekti koji definitivno generišu ne ispod tri milijarde, a na nama je da vidimo kako ćemo se organizovati da iskoristimo najviše benifita od te investicione potrošnje – rekao je Đukanović na sastanku sa crnogorskim privrednicima.
Pored toga, kako je istakao, imamo tender za istraživanje nafte i gasa koji će biti završen do kraja februara.
Đukanović nije želio da govori o ciframa ali je nagasaio da se 20-ak inostranih firmi interesuje za koncesije za taj projekat.
- Od prvorangiranih partnera za gradnju autoputa imamo vrlo precizan program kada će doći do početka radova. Oni misle da do kraja februara, tačnije 25. februara moguće potpisati i u govor o gradnji i ugovor o finanasiranju. Time počinje da se gradi prva dionica vrijedna oko 800 miliona što je veoma inspirativno prije svega za građevinsku operatice u Crnoj Gori a onda i za sve druge zainteresovane partnere. Uz to veoma je važno da smo na posljednjem samitu kao premijeri Centralne i Istočne Evrope u razgovoru sa premijerom Kine dobili jasnu zainteresovanost za projekat u koji su već ušli, izgradnju i modernizaciju pruge između Budimpešte i Beograda nastave od Beograda prema Baru uz širenje kapaciteta Luke Bar za potrebe kineskog prisustva u Evropi – poručio je premijer.
Na današnjem sastanku u prostorijama Privredne komore Crne Gore, privrednici su u obraćanju premijeru i ministraima iznijeli dobru i lošu stranu poslovanja u okviru svojih privrednih djelatnosti.
Hotelijer Dragan Ivančević, pohvalio je proteklu turističku sezonu ali je istakao da je „siva ekonomija rak rana crnogorskog turizma i da će i naredne godine nastaviti sa njenim suzbijanjem“.
Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović kazao je da je „država jako skupa i da to tjera ugostittelje da idu u sivu zonu“. On je naglasio da 500 firmi u Crnoj Gori pune 98 odsto budžeta i da su zbog toga uspješnim firmama nameti veći.
Izvršni direktor kopmanije „Plantaže 13. jul“ Verica Maraš, naglasila je da je porebno da više pažnje posvetimo realnom sektoru i proizvodnji dok je predsjednik borda direktora Jadranskog brodogradilišta Stanko Zloković naglasio kako treba „omogućiti lakše otpuštanje radnika koji ne obavljaju dobro svoj posao radi lakšeg zapošljavanja“.
- Poslodavci se ponekad boje da zaposle radnika jer ne mogu da ga otpuste – kazao je Zloković.
Tomislav Čelebić vlasnik građevinske firme „Čelebić“ naglasio je da „je veliki problem građevinarstva vezan za nerazumijevanje u lokalnoj samoupravi“.
Ministar finisija Radoje Žugić istakao je govoreći o sugestijama koje su iznijeli crnogorski privrednici da je zahvaljujući podršci PKCG imamo manju inflaciju.
On je kazao da je u budžetu za narednu godinu pažnja posvećena razvojnim komponentama. Žugić je ipak naglasio da nijesu svi podaci koje su iznijeli privrednici tačni.
- Nije tačno da su samo 500 firmi uredni poreski obvezni i da oni pune 98 posto budžeta. Broj poreskih obveznika je 54 000 ali je možda na tih 500 firmi koncentrisan najveći teret – naglassio je Žugić.
Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović kazao je prisutnim privrednicima da 150 miliona investicije obezbjeđuje obezbjeđuje 30 miliona prihoda u budžet i da svoje aktivnosti treba da usmjeravamo u tom pravcu.
Ministar je istakao da postoji napredak u turizmu ali a je na privrenicima da implementiraju programe sezonskog zapošljavanja. On je napomenuo da se mnogo ulaže u infrastrukturu što govori i podatak koji je iznio.
- Grade se 23 hotela a postoji još 25 zahtjeva da se stambeni objekti pretvroe u hotelske i to će biti jedan od prioriteta naredne godine kada je u ptianju turizam – poručio je Gvozdenović.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović je naveo da je u ovoj godii otvoreno preko hiljadu novih radnih mjesta u oblasti poljoprivrede, kao i da se tokom naredne i 2015. godine očekuje ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju u niovu od 70 miliona eura.
Predsjednik PKCG, Velimir Mijušković je, u svom uvodnom obraćanju podsjetio na brojne probleme crnogorske privrede među kojima su visok stepen nelikvidnosti, otežano finansiranje, nedovoljna konkurentnost, neusklađenost ponude i tražnje na tržištu rada, neadekvatnost jednog broja sistemskih propisa.
- Kada je riječ o međusobnim dugovanjima situacija se pogoršala, tako da sve veći iznos zaostalih dugovanja ugrožava bilanse inače zdravih kompanija. Takav razvoj događaja prijeti da dovede do opšteg sloma discipline plaćanja, a koji utiče i na fiskalna dešavanja, vodeći ka usporavanju investicija i ekonomskih aktivnosti u zemlji – rekao je Mijušković.
Pristup finansiranju, kako je ocijenio, je veliko ograničenje u poslovanju i razvoju crnogorskih kompanija, kako zbog visokih kamatnih stopa, tako i zbog kolateralnih zahtjeva i ostalih faktora.