Abiznis

Ponovo usvojen Zakon o KAP-u, samo DPS bio protiv


1712skupstina1
S
kupština je danas ponovo usvojila Zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru poslanika Demokratskog fronta (DF), koji je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović vratio.

Ponovo usvojen Zakon o KAP-u, samo DPS bio protiv
Portal AnalitikaIzvor


Za Zakon su glasala 43 poslanika DF-a, Socijalističke narodne partije (SNP), Pozitivne Crne Gore i manje članice vladajuće koalicije, Socijaldemokratske partije (SDP). Protiv je bilo 27 poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), a uzdržano je bilo njih pet iz Bošnjačke strane (BS), Hrvatske građanske inicijative (HGI) i Kluba poslanika Albanskih partija, javlja MINA.



Predsjednik Skupštine

Ranko Krivokapić

je rekao da su se stekli uslovi da Zakon ovaj put bude proglašen, s obzirom na njegovo ponovno usvajanje.



Poslanici su 20. novembra usvojili Zakon, koji je podnijelo 20 poslanika DF-a, nakon čega ga je

Vujanović

vratio na ponovno odlučivanje.



Iz Vujanovićevog Kabineta ranije je saopšteno da na osnovu takvog propisa Skupština direktno odlučuje o ishodu stečaja, preuzimajući nadležnost stečajnog suda koja isključivo i imperativno pripada sudskoj vlasti, čime zakon ima jasnu unutrašnju koliziju.



Poslanik DF-a

Goran Danilović

ocijenio je da je Vujanović zloupotrijebio Ustav kada je vratio Zakon na ponovno odlučivanje.



“Molim da se ne dozvoli da Vujanović nekažnjeno ili makar bez procesuiranja ne krši Ustav. On na to nema pravo”, rekao je Danilović.



Predsjednik Skupštine

Ranko Krivokapić

pročitao je zaključak sa nedavno održane sjednice Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP).



“Odbor izražava ozbiljnu zabrinutost zbog poslovanja KAP-a koji nastavlja da nanosi ozbiljnu štetu finansijama Crne Gore, posebno kroz kršenje pravila EU o državnoj pomoći. Pozivamo vlasti da nađu ekonomski zdravo rješenje za ovaj problem, uzimajući u obzir preporuke Evropske komisije (EK)”, rekao je Krivokapić.



Poslanik DPS-a

Milutin Simović

kazao je da uvažava preporuke Evropske komisije, podsjećajući da u njima isto piše da rješenje za KAP traži visoki konsenzus svih poslaničkih struktura u parlamentu.



“Ova današnja odluka je bez saglasja najveće partije u Crnoj Gori”, dodao je Simović.



Zakonom je definisan čitav model kako se i na koji način može prodati KAP.



Predlagači su prihvatili amandmane SDP-a kojima je definisano da Skupština ima konačnu riječ u prodaji KAP-a i koji su postali sastavni dio predloga zakona.



Amandmanima se definiše da stečajni sudija donosi odluku o prodaji fabrike strateškom investitoru i zaključuje ugovor o prodaji nakon prethodno pribavljene saglasnosti Skupštine, a ako se ugovor ne zaključi onda država može postati vlasnik uz saglasnost parlamenta.



Zakonom se dodatno uređuje postupak prodaje kroz stečaj, u konkretnom slučaju privrednih subjekata u rudarsko-metalurškom sektoru.



DF je Predlogom definisao da se KAP ne može prodavati kao imovina već isključivo kao preduzeće, kao i da ne može bilo ko da učestvuje u njegovoj kupovini.



Kupovina se mora obavljati javno, a isto tako treba da bude i dostavljanje ponuda. Ponude treba da sadrže određene uslove koji podrazumijevaju da KAP može da kupi samo strateški investitor, odnosno firma koja se bavi istom industrijom i koja ima bolje reference i rezultate i veći obrt nego KAP.



Poslanici su danas završili raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na premiju osiguranja, koje je predložila Socijalistička narodna partija.



Poslanik SNP-a

Aleksandar Damjanović

saopštio je da se izmjenama i dopunama traži oporezivanje svih oblasti osiguranja i to po najnižoj stopi trenutno u Crnoj Gori, a to je devet odsto.



On je kazao da se povećavajući stopu ostvaruje prohod u budžetu od četiri miliona EUR.



Damjanović je dodao da je to samo prvi stepen u postizanju konzistentnosti i pravednosti oporezivanja u Crnoj Gori.



"Drugi je oporezovanje banaka", najavio je Damjanović.



On je na Predlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na premiju osiguranja amandmanski djelovao kako bi od oporezivanja bilo izuzeto životno osiguranje koje je u razvoju.

 

foto: skupstina.me

Portal Analitika