Društvo

Put ka rodno odgovornim medijima

1712rodnasenzitivnostok
O
snovni cilj projekta “Rodna senzibilizacija crnogorskih medija - Korak naprijed” realizovanog u saradnji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Misije OSCE u Crnoj Gori sa nevladinim organizacijama Ženska akcija i Centar za feminističku kulturu,. je unapređenje medijskih politika i praksi u smjeru proaktivnijeg angažovanja crnogorskih medija na ostvarenju ciljeva politike rodne ravnopravnosti i na poštovanju ženskih ljudskih prava, saopšteno je Portalu Analitika iz kabineta Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Put ka rodno odgovornim medijima
Portal AnalitikaIzvor

-Na taj način crnogorski mediji svoju moć usmjeravaju ka demokratizaciji društva. Projekat “Rodna senzibilizacija crnogorskih medija - Korak naprijed” pokrenut je kako bi se procijenio ukupan napredak crnogorskih medija u pogledu preuzimanja odgovornosti za ostvarenje ciljeva politike rodne ravnopravnosti i poboljšali uslovi za efikasnije angažovanje medija na ovim pitanjima u vremenu koje predstoji. Kako bi odgovorio tako postavljenim ciljevima, projekat se sastoji od nekoliko međusobno povezanih segmenata, a njegov značajan rezultat je dvodjelna publikacija, prva ove vrste u Crnoj Gori, osmišljena i dizajnirana kao vrlo praktičan alat za svakodnevne jezičke i druge dileme  u redakcijama. Prva publikacija je analiza i preporuke realizovanog monitoringa Rodna osjetljivost crnogorskih medija. Druga publikacija sadrži Registar zanimanja, zvanja i titula žena sa smjernicama i preporukama, kojom se želi omogućiti dosljednija upotreba rodno senzitivnog jezika u medijima. Projektom je predviđeno i održavanje istoimenih radionica na kojima će novinari/ke biti neposredno upoznati sa rezultatima i ciljevima projekta. Prva radionica je održana 5. decembra, a preostale dvije će biti realizovane tokom januara 2014- precizirano je u saopštenju.

Rodna senzibilizacija crnogorskih medija kao važan strateški cilj prepoznata je i u nacionalnom dokumentu koji se odnosi na politiku rodne ravnopravnosti.

-U Planu aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2013-2017, (poglavlje 6. Mediji i kultura) potenicira se značaj medija za uspješno ostvarenje ciljeva politike rodne ravnopravnosti i neophodnost preduzimanja određenih mjera u cilju obezbjeđivanja proaktivnije uloge medija u implementaciji standarda rodno korektnog medijskog izvještavanja- zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika