Društvo

Izvještaj MSS: Svi dnevni listovi kršili Kodeks

1812MSSpocetna
S
vi crnogorski dnevni listovi kršili su Kodeks novinara u prethodna dva mjeseca, a portal Vijesti je prenjačio sa objavljivanjem neprimjerenih komentara, saopštili su članovi Medijskog savjeta za samoregulaciju, predstavljajući Izvještaj o radu crnogorskih medija u periodu od 1.oktobra do 1.decembra 2013.godine.

Izvještaj MSS: Svi dnevni listovi kršili Kodeks
Portal AnalitikaIzvor

Nekoliko pritužbi je stiglo ovom novinarskom tijelu u proteklom periodu, a  odnose se na neprofesionalno izvještavanje dnevnih listova. Medijskom Savjetu za samoregulaciju se obratila advokatska kancelarija Justicija sa žalbom zbog neobjavljivanja odgovora koji je poslat dnevnom listu Vijesti.

- MSS smatra da je neobjavljivanjem reagovanja advokatske kancelarije Justicija prekršeno načelo 4 Kodeksa novinara koje propisuje obavezu novinara da dopuni nepotpunu i ispravi netačnu informaciju, pogotovo onu koja može naškoditi, pridržavajući se, pri tom, pravila da ispravka mora biti istaknuta na odgovarajući način, kazao je Ranko Vujović iz MSS-a.

Etički komitet Specijalne Psihijatrijske bolnice Dobrota Kotor takođe je poslao žalbu, povodom pisanja Vijesti. "Etički komitet bolnice smatra da je krajnje neprimjereno i novinarski neprofesionalno koristiti izraze poput “Ludi Milan” i “monstrum” u okolnostima jedne tragične situacije, kao i korišćenje pomenutih okolnosti za stvaranje novinarskog senzacionalizma kojim se produbljuje stigmatizacija prema psihijatrijskim pacijentima", navodi se u Izvještaju.

- U tom kontekstu ocjenjujemo kao neprimjereno korišćenje izraza “ludi” i “monstrum”. Smatramo da je korišćenjem ovih izraza autor teksta pokušao da senzacionalistički izvještava o jednoj uobičajenoj situaciji. Takođe, korišćenjem pomenutih termina, autor je pokušao da omalovaži i ponizi jednog psihijatrijskog pacijenta. MSS smatra da su u ovom slučaju prekršena načela 1.2 i 8.1 Kodeksa novinara, naglasio je Vujović.

Medijskom Savjetu za samoregulaciju se obratila žalbom i porodica Ivana Vujovića, koji služi zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija. Žalba se odnosi na pisanje Vijesti. Kako se navodi u Izvještaju, MSS smatra da je naslovnom konstrukcijom novinar povrijedio pretpostavku nevinosti i da je iznio nedvosmislen zaključak, iako se radilo o izvještavanju sa suđenja koje je u toku.

1812ranko
MSS je dobio i žalbu direktora Željezničkog prevoza na seriju tekstova objavljenu u Vijestima o ovom preduzeću u periodu od 29. avgusta do 25. oktobra ove godine. Analizirajući pomenute tekstove MSS nije pronašao bitnije povrede Kodeksa novinara. Iako je bilo netačnih informacija, Željezničkom prevozu je pružena prilika da putem demantija ispravi ili dopuni pogrešne informacije.

Medijskom savjetu za samoregulaciju se obratio žalbom Marko Ćulafić zbog teksta objavljenog u Pobjedi od 1. decembra pod naslovom „Uprava za igre na sreću, Marko Ćulafić: Crna Gora kao Las Vegas“. Ćulafić se žalio na postupak novinara Pobjede koji je odgovore koji je dobio od portparola Uprave za igre na sreću putem e-maila, pripisao njemu i čitaocima predstavio da je napravljen intervju sa njim.

- MSS smatra da je ovakvim postupkom prekršen član 3 Kodeksa novinara. Za novinara su činjenice neprikosnovene, a njegova obaveza je da ih stavlja u pravilan kontekst i onemogući njihovu zloupotrebu, bilo da se radi o tekstu, slici ili tonu, istakao je Vujović.

Dnevna štampa: Gordana Borović, članica MSS-a, kazala je na pres konferenciji predstavljajući Izvještaj, da je nužno napomenuti da novinari moraju da njeguju najviše profesionalne i etičke standarde. Oni moraju da preduzmu sve razložne korake kako bi bili sigurni da objavljuju isključivo tačne informacije, i da su njihovi komentari čestiti.

- Novinari nikada ne smiju da objave informaciju za koju znaju da je lažna ili zlonamjerna i neosnovanu optužbu na račun drugih, koja ima za cilj da ugrozi njihovu reputaciju. Pravo je novinara da odbije zadatak koji je u suprotnosti sa etičkim kodeksom. Pravo javnosti da zna, ne može biti opravdanje za senzacionalističko izvještavanje. Stoga, novinari ne smiju iskrivljivati informacije pretjerivanjem, neadekvatnim naglašavanjem jednog aspekta priče ili jednostranim izvještavanjem, istakla je Borović.

1812gocaibubresko
U Izvještaju se navodi da je dnevni list "Dan"  objavio kritike mitropolita Amfilohija na račun crnogorske vlasti povodom odluke da se u Podgorici održi parada ponosa. „Amfilohije pita zašto bi bilo zabranjeno rodoskrnavljenje i incest ako je polna strast, nagonska pohotljivost 'urođeno' pravo jedne vrste ljudi“. Tekst obiluje stavovima netrpeljivosti i uvredama na račun LGBT populacije, ističu iz MSS-a.

- MSS smatra da je ovim prekršeno načelo 5 Kodeksa, koje govori o jeziku mržnje, odnosno smjernica u kojoj se kaže: Mediji ne smiju da objavljuju materijal koji je namijenjen širenju neprijateljstva ili mržnje prema osobama zbog njihove rase, etničkog porijekla, nacionalnosti, pola, fizičkih nedostataka, vjere ili političke pripadnosti. Isto važi i ako postoji velika vjerovatnoća da će objavljivanje nekog materijala izazvati prethodno navedeno neprijateljstvo i mržnju, podvukla je Borović.

Medijski savjet sa samoregulaciju se osvrnuo i na pisanje dnevnog lista "Vijesti, o navodnim zloupotrebama koje vrše podgorički ljekari dr Davor Musić i dr Goran Batrićević, na način da pacijente koji im dolaze u privatnu zdravstvenu ustanovu „Medical centar“ u kojoj dopunski rade, upućuju na liječenje u Klinički centar.

- List je, po mišljenju MSS-a u negativan kontekst stavio potpuno opravdanu i jedino normalnu ljekarsku praksu da se bolesnik za kojeg u privatnoj zdravstvenoj ustanovi nema uslova adekvatnog liječenja i pružanja zdravstvenih usluga, upućuje na liječenje u Klinički centar, izjavila je Borović.

Takođe, u Izvještaju je konstatovano da je kolumna objavljena u "Pobjedi", "pod nazivom „Markovi konaci“ autora Marka Vešovića, (Marko Udovičić), pod naslovom „Papak iz Papa i Smradončić iz Gusinja", neprimjerena te da se radi o uvredljivom rečniku čime se nijesu ispoštovali opšti standardi.

- Novinari moraju da njeguju najviše profesionalne i etičke standarde. Oni moraju da preduzmu sve razložne korake kako bi bili sigurni da objavljuju isključivo tačne informacije, i da su njihovi komentari čestiti. Novinar je dužan da se krajnje pažljivo odnosi prema privatnom životu ljudi. Pravo na privatnost obrnuto je srazmjerno značaju javne funkcije koju pojedinac obavlja, ali je i u tim slučajevima nužno poštovati ljudsko dostojanstvo, dodala je Borović.

Portali: U periodu koji tretira aktuelni Izvještaj Medijskog savjeta za samoregulaciju, uočljiv je znatno veći broj objavljenih komentara čitalaca neprimjerenih javnom diskursu. Ta se konstatacija odnosi na Portal Vijesti koji je, kako je naglasio član MSS-a Miodrag Bubreško, i dosad u izvještajima MSS ubjedljivo prednjačio po broju objavljivljenih spornih komentara.

1812goca
- Dva dogadja u proteklom periodu, odnosno, tekstovi objavljeni na Portalu Vijesti o Paradi ponosa u Podgorici i nedavnom incidentu u Skupstini Crne Gore kad je predsjednik Vlade Milo Đukanović bitangom nazvao poslanika Pozitivne Crne Gore Dritana Abazovića, posebno su izazvala pravu lavinu komentara čitalaca koji od moderatora, nijesu brisani, a koji su sadržali najvulgarnije vrijeđanje, psovanje, širili nacionalnu ili vjersku netrpeljivost i mržnju, sadržali homofobične ispade, provale vulgarizama i gadosti, kazao je Bubreško.

Medijski savjet za samoregulaciju zabilježio je u pomenutom periodu kršenje Kodeksa novinara u programskim sadržajima TV Pink.

- Riječ je o rijaliti programu Farma, u kojem se gotovo svakodnevno koriste ne samo riječi, nego i fraze, nedostojne javne komunikacije i medijske prezentacije. To je jezik ličnih uvreda, pun psovki i ličnih diskvalifikacija, po čemu je, nažalost, ovaj program postao prepoznatljiv. MSS smatra da rialiti programi takvog tipa daju loš primjer, a jedna od funkcija medija jeste da postave i da se drže društveno prihvatljivih standarda javne komunikacije, a ne da kod gledalačkog auditorijuma podstiču najniže strasti, istakla je na današnjoj pres konferenciji članica MSS-a Gordana Borović.

Takođe, u izvještajnom periodu, primijećena je u više navrata u informativnom programu “Minut, dva”, iste televizije, upotreba omalovažavajućih riječi koje vrijeđaju dostojanstvo osoba koje su predmet izvještavanja.

- Konkretno, u pomenutom informativnom programu, u prilozima u kojima se govori o istrazi koja se vodi protiv bivših menadžerki CKB banke, Milki Ljumović i Bose Tatar, korišćeni su izrazi ”žuta” i “crna”, za identifikaciju osoba o kojima se govori. MSS smatra da se takvim kvalifikacijama diskredituje i urušava ne samo integritet osoba o kojima se izvještava, nego i nivo javne komunikacije u medijima i apeluje na uredništvo Pink televizije da prekine sa takvom praksom u svojim programskim sadržajima, navodi se u Izvještaju MSS-a.

Ranko Vujović se i osvrnuo na primjedbe NVO Akcije za ljudska prava, da se ovo novinarsko tijelo bavi drugim medijima, koji nijesu članovi MMS-a, kazavši da od preko novinarskih tijela u Evropi, samo njih četiri se bave medijima koji su njihovi članovi.

- Pozivanje na OEBS-ov priručnik za samoregulaciju je kontraproduktivno jer se ne bavi ovim problemom, niti se citirani pasusi  odnose na definisanje ove vrste nadležnosti, zaključio je Vujović.

Portal Analitika