Sa druge strane, Milosavljević ističe da ovakvi klimatski uslovi pogoduju pčelarima na većim nadmorskim visinama, jer podstiču pčele da napuštaju košnice, normalno zimuju i troše kvalitetan med koji obiluje mineralnim materijama.
- Neobično toplo vrijeme za ovo doba godine utiče na pčele na nekoliko načina. Prvenstveno zbog blage klime koja nije uobičajena za ovo doba godine, a koja ima pozitivan uticaj na pčele jer mogu da izlaze iz košnica, pošto pčele kao sva živa bića moraju da vrše neke biološke potrebe - kazao je Milosavljević i dodao:
- Kad su hladne zime i kad dugo traju niske temperature one borave dugo u košnici u jednoj lopti koja se zove klube. To klube je prostor u kome one drže temperaturu, gdje imaju idealnu mikroklimu, gdje štite svoju maticu, štite sebe, i štite leglo ako krene, jer tamo početkom januara one kreću sa leglom, dok recimo u mojim košnicama u Bjelopavlićima one gotovo i da ne prestaju sa leglom. Sa te strane, ova blaga zima i visoke temperature za ovo doba godine su pčelama dobro došle, jer su mogle da komuniciraju sa prirodom u potpunosti bez problema, znači da napuštaju košnicu nesmetano i potpuno normalno da zimuju.
Milosavljević napominje da pretjerana aktivnost pčela uzrokovana povoljnim klimatskim uslovima dovodi do iscrpljivanja zaliha hrane.
- Međutim, to što su one mogle da drže leglo do dugo u jesen, značajno je uticalo na potrošnju hrane i na to da se zimske pčele koje žive malo duže dosta izmore održavajući to leglo i koristeći dodatne zalihe hrane. Obzirom da te pčele trebaju da dožive mart i april, ukoliko se izmore u zimskom periodu, pitanje je koliko će poživjeti do proljeća.
Pčelama zima nije neki veliki neprijatelj, ali ovo lijepo vrijeme može da uzrokuje negativne pojave - ukoliko pokrenu leglo (polaganje larvica), ranije nego inače, one se od tog legla više ne odvajaju. Tako da se može desiti da ta njihova preuranjena vezanost za leglo i neodvajanje od istog dovedu do nestanka zaliha hrane, pa iako u drugom dijelu košnice bude hrane, one ipak uginu, jer ne mogu da se odvoje od legla - kazao je Milosavljević i dodao:
- Recimo i to da je ovakva zima za pčelare na većim nadmorskim visinama dobra, jer pčele komuniciraju sa prirodom, napuštaju košnice, pa produkuju taj tamni, gusti šumski med koji je veoma zdrav i kvalitetan pošto u sebi sadrži veliki broj mineralnih materija. Tako da je tim pčelarima ovakvo vrijeme dobro došlo - zaključio je Milosavljević.