Abiznis

Mitrović: Veliki broj privrednika na granici održivosti

9pedjamitrovicok
P
oložaj poslodavaca u Crnoj Gori prošle godine bio je veoma težak, a veliki broj njih je poslovao na granici održivosti, uglavnom zbog nedostatka novca i nelikvidnosti, ocijenio je predsjednik Unije poslodavaca (UPCG), Predrag Mitrović.

Mitrović: Veliki broj privrednika na granici održivosti
Portal AnalitikaIzvor

“Težak položaj poslodavaca potvrđuju smanjen obim poslovanja, niži prihodi, nedostatak novca za tekuće obaveze i dužničko-povjerilački odnosi, odnosno nemogućnost naplate potraživanja. Nastavak započetih investicija onemogućen je ili otežan, nedostajala je podrška bankarskog sektora po pitanju kreditiranja privrede, a siva ekonomija je i dalje visoko zastupljen”, kazao je Mitrović agenciji MIna-business.

On je dodao i da je veliki broj privrednika poslovao na granici održivosti, pri čemu je na mjesečnom nivou, u prosjeku, u blokadi bilo oko 13 hijada preduzeća. Najočigledniji problemi u poslovanju preduzeća prošle godine su bili nedostatak novca i nelikvidnost.

„UPCG je više puta potencirala probleme dimenzioniranja privrednog rasta sa prioritetom jačanja likvidnosti i konkurentnosti privrede. Uprkos tim nastojanjima, i pored određenih mjera Vlade na relaksaciji privrednog ambijenta, svjedoci smo da finansijska pozicija preduzeća i dalje slabi, čime se dodatno potencira njihova nelikvidnost“, rekao je Mitrović.

On smatra da se još ne može govoriti o kontinuiranom dinamičkom razvoju crnogorske ekonomije u prošloj godini, posebno s aspekta regionalnog rasporeda i strukturno poželjnog ekonomskog ambijenta adekvatnog ukupnim ljudskim i prirodnim resursima.

UPCG je, kako kaže Mitrović, ovih godina bila vrlo posvećena aktivnostima koje bi trebalo da doprinesu stvaranju stimulativnog poslovnog ambijenta, unaprijeđenju konkurentnosti preduzeća, održivosti i razvoju njihovog poslovanja, kao i otvaranju novih radnih mjesta.

UPCG je krajem prošle godine, uz podršku Međunarodne organizacije rada (ILO), pripremila i objavila strateške dokumente Stvaranje ambijenta za održivi razvoj preduzeća u Crnoj Gori i „5 ubica biznisa“, u kojima je analizirala privredna kretanja i efekte mjera Vlade, nadležnih organa i institucija i dala preporuke koje u narednom periodu treba realizovati.

Sagledavajući ukupnu situaciju u zemlji, UPCG je evidentirala postojeće biznis barijere i među njima identifikovala one koje, po ocjenama privrednika, predstavljaju ključne ubice biznisa.

Mitrović je naveo da su, prema dokumentu „5 ubica biznisa“, neodgovarajući regulatorni sistem, otežan pristup novcu, veliko učešće sive ekonomije, korupcija u svim oblastima i nivoima i nesklad između obrazovnih programa i potreba tržišta rada najznačajnije kočnice za uspostavljanje okruženja koje bi bilo povoljno za razvoj preduzeća i njihovu održivost.

U UPCG smatraju da je put za stvaranje povoljnog regulatornog okvira preduzeća u pojednostavljenju neophodnih i ukidanju suvišnih procedura, smanjenju troškova za njihovo sprovođenje i eliminisanju birokratske samovolje, naročito na lokalnom nivo.

„Treba proširiti koncept jednošalterskog sistema u svim oblastima gdje je to moguće, ali i raditi na pojednostavljivanju procesa prikupljanja poreza. Uz veću uključenost predstavnika privrede u procese kreiranja zakonskih i podzakonskih propisa od značaja za privredu, potrebno je dalje jačanje kapaciteta državne i lokalne administracije u smislu povećanja odgovornosti, transparentnosti, efikasnosti i unapređenja koordinacije poslova u okviru propisanih nadležnosti, rekao je Mitrović.

On je dodao da je u cilju jačanja finansijske podrške preduzećima neophodno kreirati kreditnu politiku koja će biti stimulativna, ali i prilagođena njihovoj djelatnosti i veličini.

„To bi podrazumijevalo povoljnije uslove kreditiranja, odnosno niže kamatne stope, raznovrsniji i prihvatljiviji kolateral i mogućnost reprogramiranja postojećih kredita bez promjene uslova“, kazao je Mitrović.

Neophodno je, smatra on, kreirati kreditne linije i uskladiti ih sa individualnim potrebama malih i srednjih preduzeća.

„Treba kreirati kreditne linije za izvozna i proizvodna preduzeća, naročito ona koja se bave proizvodnjom i preradom hrane i zanatstvom. Posebne su kreditne linije za inovativna preduzeća, za mlade koji se opredijele da počnu sopstveni biznis, žene u biznisu i programe energetske efikasnosti”, naveo je Mitrović.

On je poručio i da bi u cilju suzbijanja sive ekonomije trebalo uspostaviti profesionalno, pravovremeno i neselektivno postupanje organa državne i lokalne administracije, naročito inspekcijskih službi.

„Istovremeno je neophodno i beskompromisno prevođenje svih koji rade u sivoj zoni u legalne tokove. Zbog uske povezanosti tog problema sa regulatornim okvirom, potrebno je ozbiljno smanjenje fiskalnog opterećenja po osnovu rada, povećanje fleksibilnosti radnog zakonodavstva i smanjenje i pojednostavljenje administrativnih procedura koje prate poslovanje”, saopštio je Mitrović.

Fokus aktivnosti na eliminisanju korupcije i njenih štetnih posljedica bi, kako tvrdi, trebalo usmjeriti na stvaranje ambijenta za dosljednu primjenu propisa, posebno u smislu zaštite nezavisnosti i samostalnosti nadležnih institucija. Važno je i uspostaviti sistem pojačane odgovornosti za obavljanje funkcionalnih nadležnosti.

„U svemu tome izuzetno je važno osnažiti saradnju između javnog i privatnog sektora u cilju povećanja transparentnosti rada javne uprave, naročito u postupcima javnih nabavki i radu inspekcijskih organa”, kazao je Mitrović.

Smanjenje nesklada između obrazovnog sistema i tražnje na tržištu rada, prema njegovim riječima, zavisi od unaprjeđenje sistema analize i predviđanja potreba, odnosno kreiranja upisne politike u skladu s tim.

„Neophodno je intenzivnije uključivanje poslodavaca u kreiranje obrazovnih politika i programa i njihovo veće angažovanje u popularizaciji deficitarnih zanimanja. Potrebno je povećati kvalitet praktične nastave i obaveznost profesionalne prakse na svim studijskim programima, a kroz uvođenje poreskih olakšica i sličnih stimulativnih mjera obezbijediti aktivnije učešće poslodavaca u tim procesima”, naveo je Mitrović.

UPCG, u okviru reformskih i procesa EU integracija, od države očekuje strateško i proaktivno djelovanje, naročito u dijelu stvaranja povoljnih uslova za privređivanje. To znači da država, uz kreiranje i kontrolu primjene normativnog okvira, mora biti posvećena stvaranju uslova za olakšano poslovanje privrednika i stvaranju atraktivnijeg privrednog ambijenta.

„Tek tada možemo govoriti o konkurentnosti, odnosno o očekivanom rastu i razvoju crnogorske ekonomije, koja je proinvesticiono i izvozno orijentisana“, saopštio je Mitrović.

On smatra da ekonomija realnog sektora, čiji su nosioci poslodavci, predstavlja motor, koji može značajno doprinijeti izlasku zemlje iz krize.

„Naravno, ona to ne može sama, već uz zajedničko, strateško djelovanje sa državom, socijalnim partnerima i nadležnim institucijama. UPCG je spremna za izazove te vrste, čemu će, kao i do sada, apsolutno biti posvećena i u ovoj godini“, poručio je Mitrović.

On je podsjetio da je UPCG još 2002. godine, prilikom osnivanja, postavila poslovnu viziju koja podrazumijeva stvaranje ambijenta u kojem će svi građani Crne Gore imati mogućnost za stalno i stabilno zaposlenje.

„Tako bih, u najkraćem, opisao planirano djelovanje UPCG u ovoj godini, koje će, stavljanjem u središte eliminaciju svih prepoznatih problema, težiti ostvarenju primarnog cilja, odnosno stvaranju jake privrede i uspješne Crne Gore”, zaključio je Mitrović.
(MINA-BUSINESS)

 

Portal Analitika