Društvo

Imovinu krije 210 funkcionera

9lekovic
S
udeći po tome koliko su ažurni u prijavljivanju svog materijalnog sta­nja, stiče se utisak da crnogorski funkcioneri radije uvećavaju imo­vinu, nego što je redovno prijavljuju Komisiji za sprečavanje sukoba interesa. Da takav utisak nije i pogrešan potvrđuje činjenica da Komisiji, na čijem je čelu Slobodan Leković, čak 210 f unkcionera tokom prošle go­dine nije dostavilo tačne podatke o imovini.

Imovinu krije 210 funkcionera
Portal AnalitikaIzvor

Tako je Komisiji za sprečavanje sukoba interesa netaćne podatke o imovini dostavilo sedam poslani­ka, a isto toliko i funkcionera koje imenuje predsjednik države Filip Vujanović. Pravo imovinsko sta­nje Komisiji nijesu prikazali i 46 drugih javnih funkcionera koje bi­ra i imenuje Vlada, kao i jedan ko­jeg bira Skupština, zatim 21 sudija, pet državnih tužilaca i četiri sudije za prekršaje.

Ovi funkcioneri, kako se navodi u izvještaju Komisije u koji su DN imale uvid, nijesu prikazivali pra­vo stanje kada su u pitanju nekret­nine, porez ili hartije od vrijednosti.

Predsjednik Komisije, Slobodan Leković, nije precizirao u razgovo­ru za Dnevne novine koji su funkci­oneri prošle godine krili pravo sta­nje imovine i prihoda. Prema nje­govim riječima, Komisija je tokom 2013. izvršila provjeru 1.494 izvje­štaja o prihodima i imovini javnih funkcionera i to za 832 dražavna i 662 lokalna funkcionera, od kojih je većina, odnosno 1.284 ili 86 od­sto, prijavila tačne podatke.

"Njih 210 ili 14 odsto nije prijavilo taćne podatke i to 91 ili 11 odsto dr­žavnih i 119 ili 17 procenata lokalnih funkcionera, zbog čega su donijete odluke da krše zakon i pokrenuti su prekršajni postupci" kazao je Dnev­nim novinama Leković.

On je istakao da je Komisi­ja prošle godine pokrenu­la 455 prekršajnih postupaka kod Suda za prekršaje, a da je od toga riješeno 428 predmeta.

"Prekršajne postup­ke sprovode sudovi ,za prekršaje i izriču kazne shodno Zakonu o prekr­šajima i ovaj postupak je nezavisan od postupka pred Komisijom. Ko­misija samo inicira postupak pod­nošenjem zahtjeva. Komisija je do 22. februara 2012. godine na svom sajtu objavljivala presude sudova za prekršaje za sve funkcionere, ali prema mišljenju Agencije za zašti­tu podataka o ličnosti, to više ne ra­di, već samo daje statističke podat­ke, što se može vidjeti na veb-stranici", pojasnio je Leković.

Najavljujući izmjene Zakona o sprečavanju sukoba interesa, Le­ković je rekao da će to tijelo počet­kom ove godine dati prioritet pri­jemu, obradi, provjeri i evidentira­nju dostavljenih podataka o imovi­ni i prihodima državnih i lokalnih javnih funkcionera.

Inače, nosioci javne vlasti dužni su da do kraja marta dostave Komi­siji imovinske kartone. "Izvještajem o napretku za 2013. godinu se konstatuje da je Crna Gora ostvarila određeni napredak u obla­sti pravosuđa i temelj­nih prava, kao i da je počelo sprovođenje nedavno usvojenih propisa. Crna Go­ra je uložila dodat­ne napore kako bi još više ojačala za­konodavni okvir za borbu protiv korup­cije, u cilju obezbjeđenja usklađenosti s od­govarajućim evrop­skim i međunarod­nim standardima, na osnovu čega će se u narednom periodu I mijenjati zakonodavni okvir koji se odnosi na sukob interesa I nadležnosti komisije”, kazao je za DN Leković.

Portal Analitika