Tako je Komisiji za sprečavanje sukoba interesa netaćne podatke o imovini dostavilo sedam poslanika, a isto toliko i funkcionera koje imenuje predsjednik države Filip Vujanović. Pravo imovinsko stanje Komisiji nijesu prikazali i 46 drugih javnih funkcionera koje bira i imenuje Vlada, kao i jedan kojeg bira Skupština, zatim 21 sudija, pet državnih tužilaca i četiri sudije za prekršaje.
Ovi funkcioneri, kako se navodi u izvještaju Komisije u koji su DN imale uvid, nijesu prikazivali pravo stanje kada su u pitanju nekretnine, porez ili hartije od vrijednosti.
Predsjednik Komisije, Slobodan Leković, nije precizirao u razgovoru za Dnevne novine koji su funkcioneri prošle godine krili pravo stanje imovine i prihoda. Prema njegovim riječima, Komisija je tokom 2013. izvršila provjeru 1.494 izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera i to za 832 dražavna i 662 lokalna funkcionera, od kojih je većina, odnosno 1.284 ili 86 odsto, prijavila tačne podatke.
"Njih 210 ili 14 odsto nije prijavilo taćne podatke i to 91 ili 11 odsto državnih i 119 ili 17 procenata lokalnih funkcionera, zbog čega su donijete odluke da krše zakon i pokrenuti su prekršajni postupci" kazao je Dnevnim novinama Leković.
On je istakao da je Komisija prošle godine pokrenula 455 prekršajnih postupaka kod Suda za prekršaje, a da je od toga riješeno 428 predmeta.
"Prekršajne postupke sprovode sudovi ,za prekršaje i izriču kazne shodno Zakonu o prekršajima i ovaj postupak je nezavisan od postupka pred Komisijom. Komisija samo inicira postupak podnošenjem zahtjeva. Komisija je do 22. februara 2012. godine na svom sajtu objavljivala presude sudova za prekršaje za sve funkcionere, ali prema mišljenju Agencije za zaštitu podataka o ličnosti, to više ne radi, već samo daje statističke podatke, što se može vidjeti na veb-stranici", pojasnio je Leković.
Najavljujući izmjene Zakona o sprečavanju sukoba interesa, Leković je rekao da će to tijelo početkom ove godine dati prioritet prijemu, obradi, provjeri i evidentiranju dostavljenih podataka o imovini i prihodima državnih i lokalnih javnih funkcionera.
Inače, nosioci javne vlasti dužni su da do kraja marta dostave Komisiji imovinske kartone. "Izvještajem o napretku za 2013. godinu se konstatuje da je Crna Gora ostvarila određeni napredak u oblasti pravosuđa i temeljnih prava, kao i da je počelo sprovođenje nedavno usvojenih propisa. Crna Gora je uložila dodatne napore kako bi još više ojačala zakonodavni okvir za borbu protiv korupcije, u cilju obezbjeđenja usklađenosti s odgovarajućim evropskim i međunarodnim standardima, na osnovu čega će se u narednom periodu I mijenjati zakonodavni okvir koji se odnosi na sukob interesa I nadležnosti komisije”, kazao je za DN Leković.