Šef kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima Zoran Ulama kazao je tim povodom za Antenu M da je trgovina ljudima u Crnoj Gori na nivou pojedinačnih slučajeva.
„ Taj problem je u CG na nivou pojedinačnih slučajeva i mi smo i dalje prepoznati kao zemlja tranzita, manje kao zemlja porijekla i destinacije.“
Ulama dodaje da će u narednom periodu biti intenzivnijih aktivnosti kako bi identifikacija žrtava bila bolja.
„ Vjerujem da će se i jedna od preporuka grupe eksperata Savjeta Evrope ispoštovati, a to je da se u Upravi policije odnosno sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala formira specijalizovani tim za borbu protiv trgovine ljudima.“
SZK sugeriše da Ministarstvo pravde predloži Skupštini izmjene Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima kako bi se omogućilo formiranje zajedničkih istražnih timova. Ulama ocjenjuje da je saradnja na nivou nacionalnih kordinatora sa zemljama regiona i šire dobra, ali da su i novi prijedlozi dobro došli. Najavio je potpisivanje, moguće već ovog mjeseca, bilateralnog sporazuma sa Kosovom, a u planu je i potpisivanje sporazuma sa Albanijom i Srbijom.
Borba protiv trgovine ljudima mora biti zajednička, pogotovo imajući u vidu procjene da će do 2025. kada je posrijedi organizovani kriminal trgovina ljudima biti na prvom mjestu, ispred droge i oružja zaključio je Ulama.