Prema podacima Centra za uklanjanje mina u BiH (BH MAC), u eksploziji mina od završetka rata smrtno je stradalo 599, a ranjeno 1.115 lica, a tragedijama prouzrokovanim eksplozivnim sredstvima započela je i ova godina. Prva nesreća dogodila se kod Gračanice, gdje je od mine 4. januara poginuo dječak, a njegov otac teško ranjen, dok je samo tri dana kasnije kod Teslića mina usmrtila Eldina Halilovića i povrijedila njegovog rođaka Ešefa Halilovića.
Goran Ždrale, službenik u Sektoru za operacije BH MAC-a, kaže da je prema procjenama BiH kontaminirana sa još oko 120.000 mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS).
"Sumnjiva minska površina iznosi 1.220 kilometara kvadratnih, što je blizu 2,4 odsto ukupne teritorije BiH", rekao je Ždrale, ističući da se deminiranje trenutno vrši na više od 70 lokacija.
Dodao je da je prošle godine deminirano oko 11 kilometara kvadratnih, dok je godišnji prosjek, kada je riječ o deminiranoj površini, oko 12 kvadratnih kilometara.
"Pored deminiranja, BH MAC svake godine netehničkim metodama redukuje dodatnih oko 80 kilometara kvadratnih. Dakle, sumnjiva površina se smanjuje na dva načina: deminiranjem i netehničkim metodama, odnosno sistematskim, generalnim izviđanjem", objasnio je Ždrale.
Nevladina organizacija "Inicijative preživjelih od mina", u ime Koordinacione grupe za pomoć žrtvama mina u BiH, saopštila je u petak da jedini siguran način prevencije minskih incidenata i novih stradanja predstavlja uklanjanje ubojitih sprava sa kontaminiranih površina i njihovo uništavanje.
Nadležni su podsjetili na obaveze prema usvojenoj Strategiji protivminskog djelovanja za period 2009-2019. godina u BiH.
"Već sada je evidentno da su, nakon prvih pet godina sprovođenja strategije, učinci u redukciji minski sumnjive površine daleko ispod planiranih. Štaviše, ostvareno je manje od 40 odsto planiranih ciljeva humanitarnog deminiranja", stoji u saopštenju.
Iz ove nevladine organizacije ističu da, ako se nastavi ovakvim tempom, BiH neće ni izdaleka postići projektovane rezultate strategije i dugo poslije 2019. godine će ostati kontaminirana minama i eksplozivnim sredstvima.
Milimir Doder, direktor Republičke uprave Civilne zaštite RS, ističe da dio odgovornosti za crni bilans snose i građani koji, kako je rekao, pronalaze i režu mine, te ih prodaju.
"Sva minska polja u RS su obilježena. Međutim, imamo veoma neodgovoran odnos građana, posebno nekih kategorija, koji vide obilježeno minsko polje, ali ipak ulaze u njega i sijeku mine. Drugi sami traže mine, takođe da bi ih rezali i prodavali na otpadima", upozorio je Doder.
Naglasio je da su u RS minama najzagađenija područja oko Doboja, Teslića, Broda, Šamca, Istočnog Novog Sarajeva, Ljubinja i Trebinja.
"Deminiranje se vrši na osnovu lista prioriteta. Dosad je, što se deminiranja tiče, premašeno pet miliona metara kvadratnih", uvjerava Doder.
(nezavisne.com)