Kopredsjedavajući Srđan Milić i Milutin Simović su, u pismu upućenom krajem decembra predsjedniku Skupštine, Ranku Krivokapiću, naveli su da, nakon višemjesečnog rada, Radna grupa nije ispunila svoj zadatak i da je njen dalji rad neizvjestan.
Simović je novinarima, nakon sjednice Kolegijuma, kazao da je to tijelo analiziralo dosadašnji Rad radne grupe i pokušalo da definiše model kako da ona finalizira svoj rad.
„Većina nas je smatrala da sjutra treba razgovarati sa Drobničem kako bi iskazali svoj konačni odnos prema ponuđenoj varijanti da dobijemo podršku u smislu angažovanja eksperata EU na finalizaciji dva zakona“, rekao je Simović.
To su, kako je naveo, zakoni o finansiranju političkih partija i o biračkim spiskovima.
Simović je naglasio da je Demokratska partija socijalista (DPS) zainteresovana da čuje stav eksperata o tom pitanju.
„Uvijek je dobro čuti ekspertsko mišljenje sa strane, usaglasiti to sa pravnim sistemom Crne Gore, i ja vjerujem da je to odgovor u odnosu na ta dva zakona“, kazao je on.
Simović je naglasio da, kada je u pitanju nastavak rada Radne grupe, nije problem u DPS-u, niti će biti.
S druge strane, kako je naveo, nedavno održani lokalni izbori i visoka izlaznost birača pokazuje koliko je povjerenje građana u izborni proces.
Član Radne Grupe iz Pozitivne Crne Gore, Mladen Bojanić, kazao je da je nepodijeljeno mišljenje javnosti, političkih partija, a naročito predstavnika Evropske komisije da je u Crnoj Gori nizak nivo povjerenja u izborni proces, i da je Radna grupa trebalo to da podigne na veći nivo.
On je rekao da će se, nakon sastanka koopredsjedavajućih Radne grupe sa Drobničem, vidjeti šta će dalje biti.
„Ukoliko DPS ostane pri svom tvrdom stavu, mi nećemo dalje učestvovati u radu Radne grupe, jer smatramo da je to samo odlaganje nečega, bez nekakvog konkretnog zaključka i doprinosa“, kazao je Bojanić.
Prema njegovim riječima, naročito su važni predstojeći lokalni izbori.
„Razmotrićemo, sa ostalim članovima opozicije, da li ima smisla da Radna grupa u nedogled zasijeda, a da se izbori održavaju pod istim uslovima kao ranije“, precizirao je Bojanić.
On je kazao da će razmotriti i to da li da nekoliko zakona, za koje postoji visok nivo saglasnosti, pokušaju da „nametnu“ na izjašnjavanje u parlamentu.
„Pa da se, na kraju krajeva, vidi ko jeste, a ko nije za usvajanje tih zakona, odnosno usaglašenih stavova“, dodao je Bojanić.
Predstavnik Demokratskog fronta (DF) Branko Radulović rekao je da bi, kada se radi o Radnoj grupi, trebalo još jednom pokušati kroz konsulatcije unutar parlamenta i sa ekspertima EK.
„Ukoliko to ne bude, mi ćemo procesuirati sve te izmjene zakona koji su imali najveći stepen konsenzusa“, kazao je Radulović.
On je pojasnio da treba 27 poslanika da dođe do vanredne sjednice parlamenta, prije proljećnog zasjedanja.
„DF je jak, i mora jako, demokratski, kroz institucije prije svega, da odgovori na ovo krucijalno pitanje“, rekao je Radulović.
Poslanici DF-a su, krajem decembra, napustili posljednju sjednicu Radne grupe, a Milić je poručio da više neće učestvovati u njenom radu.
Radna grupa više puta je probijala rok za završetak rada.
U Crnoj Gori bi, od 20. do 24. januara, trebalo da boravi tročlana ekspertska grupa iz Brisela koja treba da pomogne crnogorskim parlamentarcima u izmjenama izbornog zakonodavstva.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Sjutra o Radnoj grupi sa Drobničem
Sjutra o Radnoj grupi sa Drobničem
Kolegijum predsjednika parlamenta nije danas odlučio da li će Radna grupa za izgradnju povjerenja u izborni proces nastaviti sa radom, a o tome će koopredsjedavajući tog skupštinskog tijela sjutra razgovarati šefom Delegacije evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Mitjom Drobničem.
Portal AnalitikaIzvor