Direktor te nevladine organizacije, Darko Stijepović smatra da je pomoć CTU dvosmislena, kao i da turistički poslenici sa sjevera nijesu tražili nikakvo CTU pomaganje.
"Ako smo u krivu neka nas demantuju. Niko sa sjevera nije prosjačio i molio za njihove pare", rekao je Stijepović, koji je bivši direktor Turističke organizacije Žabljak.
On je naveo da turistički radnici sa sjevera, koji tamo žive, nijesu nikada tražili pare već samo jednak tretman u državi, odnosno istu startnu poziciju kao i oni sa juga.
“Elementarna nepogoda je uvijek prilika da se fariseji pokažu. Očekuje se državna pomoć, što u Crnoj Gori znači da siromašne opštine treba da pomognu turističkim biznismenima odlaganjem plaćanja dažbina sopstvenom budžetu. Pa kakva je to državna pomoć? Farisejska, dvolična i lažna”, ocijenio je Stijepović.
On je podsjetio da je ministar turizma i održivog razvoja, Branimir Gvozdenović sugerisao lokalnim samoupravama da odlože plaćanje dažbina.
“Ministar ne zna da su te dažbine, opštine uvijek ionako prinudno naplaćivale. Ne može se golog skinuti, pa ni siromašne opštine pomoći same sebi”, rekao je Stijepović.
CTU je, kako je naveo, lagano “preskočila” činjenicu da je Vlada dala nekome u Kolašinu 200 hiljada EUR, a Žabljaku 100 hiljada EUR za pripremu sezone.
Žabljački biznismen, kako je kazao, nudi za zakup žičare 70 hiljada EUR i ne može da nadmaši CTU poslenika koji nudi 16 hiljada EUR, a koji ni to nije platio, već umjesto rente kupio mašinu kao na autobuskoj koja broji skijaše.
“Je li oslobađanje od poreza i doprinosa Bepler&Jacobson-a, vlasnika Bjanke, koji nema nikakve veze sa sjeverom ili Hotelsko turističko preduzeće (HTP) Primorje iz Tivta, vlasnika Planinke pomoć sjeveru ili jugu”, pitao je Stijepović.
On je ocijenio da solidarnost građana u nepogodama, koja je nužna u svakoj državi kako bi ona opstala kao ljudska zajednica, nije pokazana.
“Sjever je uvijek bio pastorče koje su pljačkali na svaki mogući način”, dodao je Stijepović.
Prema njegovim riječima, Nacionalna turistička organizacija (NTO), koja je primjer poslovnog lutanja i sprdnje na ski stazama i koja je dovodila mažoretke i gradsku muziku sa mora u sniježne namete, treba da organizuje manifestacije koje će privući turiste u Žabljak i Kolašin.
“To samo pokazuje da je pomoć ironična podvala. Novac za promociju zimskog turizma se prikuplja kada nema snijega i to praktično prosjačenjem i milostinjom. Ko će da kontroliše i troši te pare? NTO, u značenju niko”, zaključio je Stijepović.
(MINA-BUSINESS)