To je predlog PU koji bi trebalo da bude dio novog zakonskog rješenje kojim se želi poboljšati naplata poreza i doprinosa, pišu Vijesti.
Poslodavci prema sadašnjem rješenje prijavu dostavljaju kada isplate zarade radnicima.
Iz PU su objansili da je postojeće rješenje u praksi često zloupotrijebljeno pa se dešava da se isplaćuju plate, a da se ne podnose poreske prijave.
Zbog toga zdravstveni i penzioni fondovi imaju deficit, koji se nadoknađuje od drugih budžetskih prihoda. Prema okvirnim podaci PU dugovanja po osnovu neuplaćenih doprinosa iznose oko 90 miliona EUR, od čega se najveći dio odnosi na firme koje su u stečaju.
Taj novi način obračuna zarada, kako je saopšteno, PU namjerava da uvede kako bi mogla da utvrdi stvarni iznos poreskog duga po tom osnovu i da preduzima blagovremeno mjere prinudne naplate.
Pomoćnik direktora PU Novo Radović rekao je za Vijesti da još nije precizirano kada će novo rješenje zaživjeti u praksi. On je kazao da će to zahtijevati izmjene Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica ili zakona o objedinjenoj registraciji i naplati.
“Prema postojećem rješenju doprinosi se obračunavaju i plaćaju u momentu isplate plate, a ne po isteku mjeseca. Odlučili smo se za promjenu tog rješenja jer smo smatrali da su nam potrebni podaci o neisplaćenim zaradama, porezima i doprinosima", naveo je Radović.
To će, kako smatra, ukazati na ponašanja poreskih obveznika što je bitno za vođenje poreskih postupaka kod nekih od njih.
"Znači, prema novom rješenju prijava se mora podnijeti po isteku mjeseca, a isplata će se obaviti kada se bude isplaćivala plata”, objasnio je Radović.
PU je, prema riječima Radovića, bitno da provjeri ponašanje poslodavaca, odnosno, da utvrdi da li je neisplaćivanje plata posljedica nelikvidnosti ili se izvještaji ne podnose zbog prikrivanje isplata koje se obavljaju nezakonito.
Kako je dodao, ako poslodavac ne podnosi duži vremenski period izvještaj o obračunatim platama postavlja se pitanje da li je došlo do njihove isplate na neki drugi način i da treba provjeriti zašto se kasni više mjeseci ili godina sa isplatom.
"Potrebni su podaci i za vođenje makroekonomske politike jer prema postojećem rješenju dobijaju se podaci isključivo o zaradama koje isplaćuju, ali ne i o onim koje se duguju”, objasnio je Radović i dodao da će novo rješenje na indirektan način doprinijeti smanjenju sive ekonomije.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USSCG) Srđa Keković ocijenio je da suština nije u izmjeni propisa nego u postupanju institucija koje tolerišu da se doprinosi ne uplaćuju.
“Nije mi jasno šta treba da se mijenja, jer je pravilo da kada se isplaćuje plata da se plate i porezi i doprinosi. Državne institucije su nadležne da to kontrolišu i postavlja se pitanje da li država želi da se poštuju zakoni ili ne", kazao je Keković.
On je dodao da treba vidjeti koliki je poreski dug, objašnjavajući da nije mogao dostići tako veliki iznos da je država sankcionisala neuredne platiše.
Poreski dug sada iznosi oko 330 miliona EUR.
U Savezu samostalni sindikata (SSCG) su rekli da podržavaju sve mjere koje se preduzimaju u cilju uspostavljanja finansijske discipline i poštovanja zakonskih propisa.
“Vidjećemo da li će ta nova rješenja dovesti do željenog cilja”, kazao je generalni sekretar SSCG Marko Nikčević.
(MINA-BUSINESS)