Abiznis

VLADA: Ustavni sud da se izjasni o Zakonu o zaštiti državnih interesa

2001kapok
M
inistarstvo ekonomije će uskoro dostaviti podnesak Ustavnom sudu kojim će tražiti poništenje Zakona o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom kompleksu, saznaje Portal Analitika.

VLADA: Ustavni sud da se izjasni o Zakonu o zaštiti državnih interesa
Portal AnalitikaIzvor

 

Iz Vlade je ranije ocijenjeno da zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru predstavlja direktno miješanje u nadležnost suda i stečajnog upravnika, te da je u koliziji sa Zakonom o stečaju. Prema mišljenju Vlade, zakon je u suprotnosti i sa pravima za državnu pomoć i može značiti narušavanje pravila EU u ovoj oblasti, kao i potencijalno kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Iz Vlade su poručili da je postupak prodaje privrednih subjekata u rudarsko-metalurškom sektoru kroz stečaj, u potpunosti uređena Zakonom o stečaju.

- Pojedine odredbe teksta zakona su u suprotnosti sa Zakonom o stečaju i ciljevima stečajnog postupka – naglasili su iz.Vlade, napominjući da su i ranije dostavljeni amandmani u suprotnosti sa Zakonom o stečaju, zbog odredbi koje podrazumjevaju miješanje u nadležnosti suda i stečajnog sudije u pogledu uvođenja odredbe da u toku stečajnog postupka stečajni sudija donosi odluku o prodaji fabrike strateškom investitoru i zaključuje ugovor o prodaji nakon prethodno pribavljene saglasnosti Skupštine.

Skupština je dva puta, glasovima SDP-a i opozicije, usvojila prijedlog zakona o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, nakon što ga je predsjednik države Filip Vujanović vratio parlamentu na doradu i ponovno odlučivanje.

Prijedlogom zakona koji je inicirao Demokratski front definisan je model kako se i na koji način može prodati Kombinat aluminijuma. Zakonom se definiše da stečajni sudija donosi odluku o prodaji fabrike strateškom investitoru i zaključuje ugovor o prodaji nakon prethodno pribavljene saglasnosti Skupštine, a ako se ugovor ne zaključi onda država može postati vlasnik uz saglasnost parlamenta. DF je definisao da se KAP ne može prodavati kao imovina, već isključivo kao preduzeće, kao i da ne može bilo ko da učestvuje u njegovoj kupovini, već samo ono preduzeće koje ima bolje reference od KAP-a. Ako se na ponovljeni tender niko ne javi, prema prijedlogu zakona država treba da kupi fabriku.

 

Portal Analitika