Portal AnalitikaIzvor
Enorman porast populacije u Glavnom gradu uslovio je da medicinskim ustanovama nedostaje stručno osoblje i prostorni kapaciteti. Tako, od ukupno 70 timova ljekara koliko ih ima u domovima zdravlja, za izabranog ljekara slobodno je svega pet doktora, kao i nekoliko pedijatara, kaže sagovornik Portala Analitika, na glašavajući da je broj slobodnih mjesta za registraciju izabranih ljekara prilično skroman. Da bi se ovaj problem riješio potrebna su dodatna novčana sredstva i ulaganja, koja nije lako obezbijediti.
-Sredstva jesu nedovoljna i ograničena, ali smatram da postojeći kapaciteti nijesu iskorišteni u dovoljnoj mjeri, kaže dr Kavarić i dodaje da imaju pozitivne signale iz Ministarstva zdravlja, koje radi na sistematizaciji domova zdravlja.
-Aktivno sarađujemo kako bismo napravili model koji će podrazumijevati, ne povećan, nego optimalan broj zaposlenih. Moram napomenuti da je podgorički Dom zdravlja snažno zastupa princip daljeg smanjivanja administracije, a povećanja broja zdravstvenih profesionalaca. Mi smo zdravstvena instutucija sa najmanjim procentom administracije u odnosu na broj zdravstvenih radnika. Nastojaćemo da u narednom periodu stavimo u kompletnu funkciju i naše objekte u centru grada, čime će dobar dio naših organizacionih cjelina dobiti adekvatnije uslove za rad, kazao je dr Kavarić i najavio da će uskoro biti omogućeno povezivanje podataka domova zdravlja sa bolnicama i Kliničkim centrom, kako bi se obezbijedila bolja i efikasnija prohodnost informacija i pacijenata i samim tim obezbijedila bolja zdravstvena zaštita.
- Pored zakazivanja, pomak se mora napraviti u razmjeni informacija. Ljekaru u Kliničkom centru mora biti dostupan set informacija koji ima izabrani ljekar u Domu zdravlja. Tako će lakše „putovati“ svi brojni dijagnostički konsultantski nalazi, u oba smjera. Opservacija će biti lako dostupne, nema trošenja papira, a izabrani ljekar će moći da još kompetentnije, brže i kvalitetnije rješava zdravstvene potrebe svojih pacijenata i da najbolji savjet, ocjenjuje dr Kavarić u intervjuu za Portal Analitika.
U intervjuu za Portal Analitika dr Kavarić najavljuje i otvaranje Porodičnog savjetovališta, što je, kako kaže, rezultat rasta problema u funkcionisanju porodice i povećanja vršnjačkog nasilja, te je, prema njegovom mišljenju, potrebno uključiti profesionalne medicinske institucije u rješavanju problema porodice i tinejdžera.
ANALITIKA: Dom zdravlja Podgorica je najprometnija zdravstvena institucija u Crnoj Gori: koliko pregleda dnevno obave ljekari i koliko analiza se izvrši u tom objektu?

U dijagnostičkom centru, na rentgen, ultrazvučnim i mamografskim aparatima, obavi se od 300 do 400 dijagnostičkih pregleda dnevno. Nadalje, patronaža obavi prosječno 500 kućnih posjeta. Napomenuo bih i da uzorkujemo laboratorijske nalaze nepokretnim bolesnicima, što je oko 100 posjeta. Takođe, transportujemo više desetina pacijenata dnevno u raznim smjerovima i pravcima u Glavnom gradu i širom Crne Gore. Kada sumiramo, dolazimo do podatka da se na godišnjem nivou, u Domu zdravlja Podgorica, obavi oko 700.000 prvih pregleda. Drugim riječima, godišnje jedna “čitava” Crna Gora dođe na pregled u naš Dom zdravlja.
ANALITIKA: Zdravstvenu zaštitu pružate i licima koja nijesu registrovana u Domu zdravlja Podgorica; koliko njih ima?
KAVARIĆ: Mi imamo nešto preko 240.000 obavljenih registracija. Međutim, kao što ste naveli, Dom zdravlja pruža zdravstvenu zaštitu i licima koja se ne mogu registrovati u podgoričkom Domu zdravlja, jer su registrovani u drugim crnogrskim gradovima a privremeno, za kraći ili najčešće duži period borave u Glavnom gradu. Tu populaciju čine prije svega oko 10.000 studenata na našim Univerzitetima, te oko 15.000 penzionera iz drugih gradova koji su kod svojih porodica i oko 10.000 zaposlenih u Podgorici koji su prijavljeni u Domovima zdravlja širom Crne Gore. Svi oni dobjaju kompletnu zdravstvenu zastitu kod nas. Takođe pružamo zdravstvene usluge i raseljenim licima u Kampu Konik i licima sa statusom azilanata kojih je više hiljada. Ako navedene cifre saberemo sa brojem lica koja su registrovana, to je jednako polovini broja stanovnika Crne Gore!
ANALITIKA: Brojke koje ste naveli dovode do zaključka da Domu zdravlja fali stručni kadar kako bi se pružila adekvatna medicinska usluga i zaštita?

ANALITIKA: Da li ima najava iz Ministarstva zdravlja za novu sistematizaciju radnih mjesta; je li moguće izdvojiti sredstva za nove medicinske radnike?
KAVARIĆ: U intezivnoj smo komunikaciji sa Ministarstvom zdravlja, jer su trenutno aktuelne izmjene i dopune postojećih akata o sistematizacijama radnih mjesta u svim javnim zdravstvenim ustanovama. Aktivno sarađujemo kako bismo napravili model koji će podrazumijevati, ne povećan, nego optimalan broj zaposlenih. Moram napomenuti da je podgorički Dom zdravlja snažno zastupa princip daljeg smanjivanja administracije, a povećanja broja zdravstvenih profesionalaca. Mi smo zdravstvena instutucija sa najmanjim procentom administracije u odnosu na broj zdravstvenih radnika. Veliki problem su i prostorni kapaciteti. Nastojaćemo da u narednom periodu stavimo u kompletnu funkciju i naše objekte u centru grada, čime će dobar dio naših organizacionih cjelina dobiti adekvatnije uslove za rad.
ANALITIKA: Jedno od prebukiranih je i Organizaciona cjelina za ginekologiju, a na pregled se čeka duže nego od izabranog ljekara; na koji način možete da riješite ovaj problem?

ANALITIKA: Veliki pomak je što se u domovima zdravlja organizuju savjetovališta, gdje građani mogu da se bliže informišuo bolestima, oboljenjima kao i preventivnom djelovanju. U planu je i otvaranje Porodičnog savjetovališta; dokle se stiglo sa tim projektom?
KAVARIĆ: U Domu zdravlja trenutno imamo savjetovalište za dijabetes, osteoporozu, za mlade, za astmu kod djece, za reproduktivno zdravlje mladih, školu roditeljstva i školu za trudnice, a trenutno smo kao što ste rekli, u pripremi Porodičnog savjetovališta. Koncipiramo predlog modela, konsultujemo civilni sektor, jer je evidentno da je izražena potreba za porodičnim savjetovalištem. Puno je problema u porodičnoj zajednici, razvoda, kao i problema u komunikaciji i vaspitanju djece. Mnogo je pitanja na koji tinejdžeri traže odgovor i gdje je nužno pravilno usmjeriti ih na pravi put. Mi smo vrlo otvoreni kao institucija i u odnosu na korisnike psihoaktivnih suptanci. Najavio bih i da pripremamo otvaranje savjetovališta za bolesti zavisnosti. Imamo naše stručnjake, to je zahtjevan plan i pažljivo pripremamo koncept.
ANALITIKA: Otvaranje ovih savjetovališta podrazumijeva osoblje, ali i novac; da li će Dom zdravlja moći da obezbijedi sredstva?

ANALITIKA: To znači i da se domovi zdravlji dodatno informatički povežu sa Kliničkim centrom?
KAVARIĆ: Upravo tako. I pacijenti moraju da shvate da ih ne možemo slati svaki dan uputom kod specijaliste, već mora da postoji ocjena stručne realne potrebe. Sada želimo da napravimo sistem da kad dobijete uput za bolnicu ili Klinički centar, odmah dobijete vrijeme i datum pregleda. Na taj način ste uštedjeli zdravlje i vrijeme pacijenta. Potrebna je adekvatna integracija informatičkog i organizacionog sistema kako bismo razvili druge servise.
ANALITIKA: Upravo je na Vašu inicijativu bilo produženje važenja uputa i recepata, pa su se samim tim izbjegle nepotrebne gužve; koji su dalji koraci upovezivanju ovih zdravstvene sistema?

Pored zakazivanja, pomak se mora napraviti u razmjeni informacija. Ljekaru u Kliničkom centru mora biti dostupan set informacija koji ima izabrani ljekar u Domu zdravlja.
Tako će lakše „putovati“ svi brojni dijagnostički konsultantski nalazi. U oba smjera. Opservacija će biti lako dostupne, nema trošenja papira, a izabrani ljekar će moći da još kompetentnije, brže i kvalitetnije rješava zdravstvene potrebe svojih pacijenata i da da najbolji savjet.
U narednom periodu radiće se i na dodatnoj funkcionalnoj integrisanosti primarnih zdravstvenih ustanova - Domova zdravlja sa sekundarnim i tercijarnim nivoom - bolnicama i Kliničkim centrom, kako bi se obezbijedila bolja i efikasnija prohodnost informacija i pacijenata i time obezbijedila funkcionalnija i bolja zdravstvena zaštita.
Moramo da izbjegnemo slijepi put, gdje pacijenti po nekoliko puta idu zbog iste stvari u institucije koje su udaljene svega nekoliko metara. S druge strane, pacijent takođe mora biti više edukovan, kako bi bili takoreću „ravnopravni partneri“. Često se dešava da pacijenti dolaze i provjeravaju ljekare. Moramo znati šta su stvarne racionalne potrebe, a šta želje i moramo da poštujemo zdravsteni sistem.
ANALITIKA: Da li ste radili ankete, kako su zadovoljni građani zdravstvenom zaštitom koju im pružate?
KAVARIĆ: Jesmo i drago mi je da istaknem da je izraženo povećanje zadovoljstva usluga u primarnim zdravstvenim sistemima zaštite. Taj rast povjerenja je aktuelan još od 2005.godine, kada smo napravili reformu domova zdravlja. Trenutno nezadovoljstvo pravi mobilnost pacijenata. Naši sljedeći izazovi su zbrinjavanje građana koji su registrovani u Fondu zdravstva, ali ne žive u Podgorici. Kako sam naveo, to je oko 35.000 osiguranika. Postavlja se pitanje, kako odgovoriti na gužve u ljetnjim sezonama, na potrošnju ljekova u podgoričkim apotekama, kao i pružanje zaštite na selima gdje prijeti gašenje ambulanti. U tom smislu treba reagovati, jer zdravstvena zaštita mora biti dostupna na svakom pedlju. Očekujem da će rast investicija uticati i na budžet zdravstva Crne Gore kako bismo snažnije djelovali na sistem zaštite koji moramo pružiti svakom građanu.
Zaključio bih da zdravstveni sistem nije ono što mi mislimo da jeste, nego što građani misle o tom sistemu. I negativno i pozitivno.
Aleksandra STANKOVIĆ
Foto: Ivana BOŽOVIĆ