Abiznis

Unija poslodavaca protiv podnošenja mjesečnih poreskih prijava

2212novac-euro
U
nija poslodavaca protivi se namjeri Poreske uprave da privrednici toj instituciji svakog mjeseca podnose prijavu o obračunatim porezima i doprinosima, bez obzira na to što prethodno nijesu isplatili zarade zaposlenima. Tom prijedlogu se protivi i opozicija, dok afirmativan stav prema toj inicijativi ima najjača stranka, DPS. Iz Poreske uprave su naveli da bi se na taj način poboljšala naplata poreza i doprinosa, prenosi Atlas televizija.

Unija poslodavaca protiv podnošenja mjesečnih poreskih prijava
Portal AnalitikaIzvor

Poreska uprava već duže vrijeme razmišlja o prijedlogu da poslodavci prijavu o obračunatim porezima i doprinosima podnesu po isteku mjeseca bez obzira na to da li su isplatili plate zaposlenima. Na taj prijedlog, koji je tek u fazi ispitivanja, sami poslodavci ne gledaju blagonaklono.

"Imali smo slično rješenje 2002. godine i to se rješenje pokazalo kao loše“, pojasnila je Suzana Radulović iz Unije poslodavaca Crne Gore.

U Poreskoj upravi misle drugačije. Kako su nam kazali u neformalnom razgovoru, postojeće rješenje, koje podrazumijeva da prijavu o obračunatim porezima i doprinosima poslodavci dostavljaju kada isplate zarade radnicima, često se zloupotrebljava. Zbog toga zdravstveni i penzioni fondovi imaju deficit, koji se nadomješta od drugih budžetskih prihoda. Prema okvirnim podacima, dugovanja po osnovu neuplaćenih doprinosa iznose oko 90 miliona eura, od čega se najveći dio odnosi na firme koje su u stečaju. Stav Poreske uprave da će novo rješenje poboljšati naplatu prihoda, dijele i u DPS-u.

"Prije svega, znaćemo tačno koji poslodavi uredno isplaćuju plate a po osnovu toga poreze i doprinose, zatim dio poslodavaca koji ne isplaćuju redovno zarade, vidjećemo zašto to kasni, da li je u pitanju nelikvidnost ili čak plate isplaćuju u zoni sive ekonomije", naveo je Zoran Jelić iz te stranke.

Opozicija i privrednici su ipak skeptični.

"Tačno je da se sužava prostor zloupotrebama, ali se sužava i prostor poslovanja kompanija. Nezgodan je momenat za to, ali u sustini je korak nazad", ocijenio je Mladen Bojaniž iz Pozitivne.

Radulović je istakla da, ukoliko bi se dostavljali izvještaji samo o doprinosima, na taj način bi se, kaže ona, stvorilo zaduženje tih poreskih obveznika iako nijesu isplaćene zarade.

"U međuvremenu, od trenutka obračuna zarade, pa do trenutka isplate, može doći do promjene propisa, ili isplate zarade u više djelova, što bi izazvalo naknadne izmjene obračuna, što je opet dodatna administracija", navela je Radulović.

Iz Poreske uprave, međutim, poručuju da bi novi prijedlog išao na ruku i njima i zaposlenima. Na kompromis su spremni i poslodavci, poručuje Radulović.

"Nama to za sad izgleda kao suvišna procedura, i za privrednike i za Upravu, ali ukoliko takva nova rješenje ne znače obračun kamate za tako dostavljene obračune, i ako to ne predstavlja obavezu dostavljanja izmijenjenih prijava u ovim situacijama, onda možda ne bi bio problem da se to uradi", pojasnila je ona.

Iako predlog Poreske uprave još nije ni stavljen na papir, tim povodom oglasili su se i sindikati. Iz Unije slobodnih sindikata poručeno je da suština nije u izmjeni propisa, već u postupanju institucija koje tolerišu da se doprinosi ne uplaćuju. Iz Saveza slobodnih sindikata stigla je podrška za sve mjere koje se preduzimaju u cilju uspostavljanja finansijske discipline.

Portal Analitika