Zabranom, koja proizilazi iz zakona usvojenog 2008. ali koja nikada nije sprovedena do kraja, vlada želi da do kraja godine opozove dozvole za svih 6.000 kafića u kojima se puši na nargile.
Vlasnici restorana i kafića, kao i pušači kritikuju ovaj potez vlade, navodeći da je protivan kulturi u toj zemlji gdje se pušenje smatra znakom muškosti.
Ministar zdravlja Ali Hijasat je rekao da zabranom želi da "spase živote, a ne poslovanje".
Svjetska zdravstvena organizacija procijenila je prošle godine da u Jordanu skoro polovina odraslih muškaraca puši duvan, kao i trećina mladih, dok žene to znatno manje čine.
Pored toga što je pušenje ukorijenjeno u kulturu Jordana, broju pušača doprinose i jeftine cigarete.
Pakovanje lokalnih cigareta se prodaje za 1,4 eura, dok su strane nešto skuplje. Prošle godine su domaći proizvođači cigareta spustile cijene za 15 odsto kako bi bili konkurentni s jeftinim švercovanim duvanom iz Sirije.
Jordansko ministarstvo zdravlja procjenjuje da Jordanci godišnje potroše oko milijardu dolara za duvan.
"Ovo nas košta života, naši podaci pokazuju da mnogi Jordanci svake godine umiru od raka direktno povezanog s pušenjem, kao da više od milijardu dolara godišnje ode za programe zdravstvene zašitite za liječenje pušača", rekao je ministar Ali Hijasat.
Zabrana pušenja je počela da se sprovodi 2009. u tržnim centrima i na međunarodnom aerodromu u Amanu, poslije čega je uvedena i u restoranima brze hrane. Zabrana se odnosi i na bolnice, škole, bioskope, biblioteke, muzeje, vladine zgrade, javni saobraćaj i druga mjesta koje odredi ministar zdravlja.
Zakon zabranjuje prodaju duvana mlađim od 18 godina, ali se to rijetko primjenjuje. Za kršenje zakona slijedi mjesec dana zatvora ili kazna od oko 25 eura.
Slične zabrane postoje i u Libanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Izraelu, ali se ti propisi često ignorišu.
Izvor: blic.rs; foto: al-shorfa.com