Prema tvrdnjama njegovih tvoraca koji su prototip opisali u stručnom časopisu “Nature”, stroncijumski sat je čak 50 odsto precizniji od prethodnog rekordera, takozvane “kvantno-logičke štoperice”, a testovi pokazuju da neće žuriti ni kasniti ni jednu jedinu sekundu ni poslije pet milijardi godina!
Riječ je o najnovijem u nizu sve preciznijih satova proizvedenih od kako je 1949. godine konstruisan prvi atomski sat. Atomski satovi omogućili su mnoge nama poznate tehnologije, uključujući GPS sisteme, kompjuterske mreže i mrežne telekomunikacije.

Naučnici, naravno, sasvim osnovano tvrde da je novi mjerač vremena neizmjerno složeniji od onog oko vašeg ručnog zgloba ili digitalnog sata na vašem noćnom stočiću.
Nekoliko hiljada atoma stroncijuma “zarobljenih” u oko stotinjak optičkih rešetki u obliku palačinke, laserom se stimulišu da se kreću - pri čemu osciluju 430 biliona puta u sekundi, mnogo brže od dosadašnjih cezijumskih satova.

Ali, uprkos velikoj preciznosti probnog uređaja, naučnici nijesu u potpunosti zadovoljni.
- Plan je da još više povećamo preciznost. U skladu s tim, sat predstavljen u časopisu "Nature" samo je zasad kratkoročno rješenje. Novi prodor kada je riječ o našim satovima, treba očekivati u narednih pet do 10 godina - kaže dr Džun Je, fizičar sa NIST.
Nature magazine