Čitaona se nalazi u prizemlju zgrade Tehničkih fakulteta, a dio je Univerzitetske biblioteke. Mnogi korisnici Univerzitetske biblioteke koriste čitaonicu.
„Čitaonica radi u dvije smjene i to od 7 sati do 21 čas. Studenti je posebno često koriste nakon predavanja. Kada završe sa predavanjima dođu ovdje i uče“, rekla je bibliotekarka Univerzitetske biblioteke Tanja Đurović.

„Imamo stalne studente koji u čitaoni budu od ujutru do naveče“, objašnjava bibliotekarka.
Biblioteka, u sklopu koje se nalazi čitaonica, je klimatizovana, a kako kaže Đurović u prostorijama nema glasnog pričanja. Takođe je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona i unošenje gricakalica i hrane. Ipak, kako kaže sagovornica Portala Analitika pravilo o unošenju hrane se ponekad zanemari baš zbog studenata koji su svakodnevno u čitaoni i to tokom cijelog dana.
Studentkinja Biotehničkog fakulteta Marija Čogurić kaže da iako živi u Podgorici i ima prostora za učenje, uglavnom koristi čitaonu UCG i to posebno za vrijeme ispitnog roka.
„Čitaona je korisna jer mi omogućava da se usredsrijedim na učenje. Ovdje nema šta da mi smeta, dok kod kuće moju pažnju odvlače internet i ostale stvari. U čitaoni toga nema već samo učenje“, rekla je za Portal Analitika Čogurić.
Ona dodaje da su zaposleni u Univerzitetskoj biblioteci prijatni i da se uvijek može osloniti na njih i zatražiti pomoć.
I Mirjana Jovanović, apsolventkinja Medicinskog fakulteta često koristi čitaonu kako bi se što bolje pripremila za ispite.
„U poslednje vrijeme često koristim čitaonicu iako u početku studiranja nisam imala tu naviku“, kaže sagovornica Portala Analitika i dodaje da ju je na promjenu navike i mišljenja navela disciplina koja vlada u čitaoni.
„Ovdje smo svi na istom zadatku – svi učimo. Atmosfera u čitaoni je podsticajna za učenje. Iako bi neko, da kažemo žargonski i gluvario, kada pogleda oko sebe i vidi ljude koji vrijedno uče, na kraju se posveti učenju“, objašnjava Jovanović.

Đurović kaže da na godišnjem nivou Univerzitetska biblioteka broji od 500 do 600 studenata, te da mnogi obnavljaju svoje članstvo. Kako kaže sagovornica Portala Analitika svake godine se prijavi od 200 do 300 novih članova.
Ona dodaje da se u bublioteci nalaze i izdanja koja se mogu koristiti samo u biblioteci ali da vrlo često izađu u susret i dozvole njihovo kopiranje u kopirnici u okviru Tehničkih fakulteta.
Prema riječima Đurović sve biblioteke u Crnoj Gori su umrežene tako da posjetioci Univerzitetske biblioteke uvijek mogu dobiti informaciju gdje mogu pronaći literaturu koja im je potrebna.
Sagovornica Portala Analitika tvrdi da se posljednjih godine fond biblioteke konstantno uvećava, te da na godišnjem nivou nabave od 200 do 300 naslova iz raznih oblasti.
„Novac koji Rektorat izdvoji za nabavku knjiga, kao i novac od članarine, izdvojimo za nabavku novih publikacija, stručne literature i najviše – udžbenika“, pojašnjava Đurović.
K.Ć.