Prema zvaničnim podacima Monstata, deflatorni period u Crnoj Gori traje već pet mjeseci.
- Ekonomska kriza, pad zarada i slaba kreditna aktivnost doveli su do viška robe na tržištu i do smanjenja potrošnje u kvantitativnom smislu, pa su proizvođači morali nešto da preduzmu. Na svakom koraku vidimo akcije sa popustima i trend smanjenja cijena, što je rezultat jače konkurentnosti na tržištu. Pored pada kupovne moći, usljed pada zarada dolazi do deflacije. Ona na prvi pogled može biti povoljna za one koji trenutno raspolažu sa viškom gotovog i slobodnog novca i mogu po jeftinijim cijenama da kupe robu, no generalno dolazi do pada tražnje i mnoge proizvodne firme neće imati predviđen obrt i doći će do smanjenja proizvodnje, što rezultira smanjenjem broja zaposlenih i zatvaranja pojedinih privrednih grana. Duži period deflacije rezultira pojavom ozbiljne krize i privredne stagnacije, što usporava rast BDP-a i drugih pokazatelja, a posebno loše utiče na broj zaposlenih - naglasio je Lekić.
Ova, kako se izrazio, na prvi pogled dobra pojava se može zaustaviti podsticajem potrošnje, kreditnim intervencijama ili drugim povoljnostima.
- U protivnom deflacija će se pretvorili u “aždaju“ koja može progutati mnoga radna mjesta i uticati na ozbiljnost privredne krize. Novi investicioni ciklus ostaje samo jedan od mogućih načina da se izađe iz krize - zaključio je Lekić.