Monako, Pari Sen Žermen, Mančester siti i Real Madrid potrošili su 828 miliona dolara na dovođenje igrača iz stranih klubova.
Španski fudbalski klubovi najviše su prihodovali od prodaje igrača ( 565 miliona $). Tržište je dostiglo vrhunac rekordnim transferom od 136 miliona dolara (100 miliona eura), kada je u avgustu Garet Bejl iz Totenhema prešao u Real Madrid.
Prema godišnjem izvještaju FIFA sistema koji prati transfere (TMS), svjetska potrošnja na transfere porasla je 41 odsto u odnosu na prošlu godinu, a iz toga su isključeni transferi dva kluba iz iste zemlje.
Engleska je vodeća liga u neto potrošnji stranih transfera, navela je FIFA. Engleski fudbalski klubovi potrošili su 613 miliona dolara više nego što su zaradili, a iza njih su turski klubovi sa neto deficitom od 134 miliona dolara.
Klubovi iz španske lige zaradili su 246 miliona dolara više nego što su potrošili, zahvaljujući transferu napadača Radamela Falkaa iz Atletiko Madrida u Monako.
FIFA navodi da su engleski klubovi najviše potrošili novca na dovodjenju pojačanja - 913 miliona dolara. Zanimljivo je da odmah iz članova Premijer lige slijede Italijani sa 475 miliona, uprkos finansijskim problemima u Seriji A.
Na trećem mjestu su Francuska sa 420, a slijede Španija sa 319 i Njemačka sa 239 miliona dolara.
Klubove koji najviše troše vode milijarderi iz Rusije ili iz arapskih zemalja. Monako predvodi ruski milijarder Dmitrij Rubolovljev, a Pari Sen Žermen i Mančester Siti vladajuće porodice Katara i Abu Dabija. (B92)