On dodaje da dobijanje poziva za članstvo u NATO ne zavisi od naše države, već od Alijanse, koja tek treba da odluči da li će se ove godine baviti proširenjem.
- Ukoliko ne dobijete poziv, razlog ne leži u Crnoj Gori več u mogućoj odluci Alijanse da se ne bavim proširenjem. A to nema veze sa Vladom i samom Crnom Gorom. Na to treba gledati isključivo kao na odlaganje.
Na pitanje da li građani mogu da prevaziđu posljedice NATO bombardovanja 1999. godine, Stefanini u intervjuu podgoričkoj televiziji navodi da su posljedice tog rata bile pozitivne po region.
- Postoji više odgovora na ovo pitanje. Moj prvi odgovor je: 1999. godine se odigrao rat. Kada je u pitanju rat, nije teško zaliječiti rane, sem ukoliko nije u pitanju građanski rat. Italija je postala članica NATO-a 1949. godine, pet godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Pridružili smo se zemljama koje su se borile protiv nas i porazile nas. Drugi odgovor koji ću vam ponuditi je prost: Balkan je sada mnogo bolje mjesto nego što je bio 1999. godine. U tom duhu, NATO intervencija koja je bila bolna za Srbiju i Crnu Goru, ipak je bila korisna za regiju.
Kada je riječ o granicama na Balkanu i da li su one definitivne, Stefanini kaže:
- Mislim da je Balkan pronašao način da postane sastavni dio Evropske unije. Živimo u modernom vremenu koje je obilježeno ratovima na Balkanu. Na neki način, čak je i Prvi svjetski rat počeo kao balkanski – ubistvom princa Ferdinanda u Sarajevu. Vi sa Balkana ste sve pokušali: takmičili ste se za prevlast, vaš pokušaj da svi gradovi postanu najveći i najuticajniji u regionu, ujedinjenje, pa čak i raspad države. Vaše namjere su bile dobre, ali ni jedna nije realizovana do kraja. Vjerujem da su integracije najbolja opcija za Balkan, ukoliko želi da stvori evropski i euroatlantski identitet.
Crna Gora, naglašava Stefanini, ne smije da ima kompleks zbog veličine i broja stanovnika, a za primjer navodi Estoniju.
- Ta zemlja, koja je teritorijalno mala radi na izgradnji Centra za razvoj zaštite od sajber-terorizma, s obzirom na to da je sajber-rat potencijalno najveća prijetnja. Estonija se specijalizovala na tom polju. Crna Gora ima ključnu poziciju na Jadranskom moru, koje je od ključnog značaja za Evropu. Crna Gora ima mogućnost da postane najjača karika u procesu jačanja integracije balkanskih zemalja u NATO i EU. To je ono što će NATO uraditi. Zaliječiće vam rane. Iskreno se nadam da ćete, kada sljedeći put posjetim Crnu Goru, već duže vrijeme biti 29. članica NATO-a - zaključuje je Stefanini.