Abiznis

Damjanović: Platni promet ne može da čeka EU, troškovi bi dostigli i do 60 miliona eura

3001sasa
P
latni promet između Srbije i Crne Gore već osam godina je problem koji dvije zemlje pokušavaju da riješe, a koji ih je koštao desetine miliona eura. Komercijalne banke nijesu zaintersovane za direktan promet, pa se većina transakcija obavlja preko Njemačke i drugih zapadnoevropskih zemalja.

Damjanović: Platni promet ne može da čeka EU, troškovi bi dostigli i do 60 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Iako je ta tema u vrhu svakog susreta političkih predstavnika dvije zemlje, pa i posljednje posjete premijera Đukanovića Srbiji, rješenje se ne nazire, što je čini se potvrdila i jučerašnja izjava viceguvernera Centralne banke Nikole Fabrisa, koji je kazao da platnog prometa neće biti dok obje države ne postanu članice Evropske unije. Predsjednik skupštinskog odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović na to kaže da bi to značilo dodatno troškove.

- Potencirali smo to pitanje ne samo kroz razgovore predsjednika Vlada već i u razgovorima sa kolegama iz odbora za budžet srpskog parlamenta. Gospodin Fabris je dao dijagnozu i ukoliko bi u najpovoljnijem slučaju bili članica EU za nekih 7-8 godina, to bi značilo, još nekih 50-60 miliona troškova, izjavio je Damjanović za Antenu M.

Damjanović smatra da se tom problemu mora pristupiti aktivnije, te da je rješenje moguće pronaći:

- Je li model da Crna Gora ima svoju banku u Srbiji, jer Srbija ima svoju banku u Crnoj Gori, da preko tih banaka se organizuje direktan platni promet, ili neki drugi model to je sada pitanje. U svakom slučaju dati dijagnozu i reći da će se to riješiti tek sa punopravnim članstvom u EU nije rješenje za problem, kaže Dajmanović za Antenu M.

Prema njegovim riječima, problem se mora rješavati brže, jer je to veliki trošak.

- Mislim da je nekoliko miliona eura koje godišnje plati privreda Crne Gore, odnosno privreda Srbije, za veliki obim trgovinske razmjene, zaista veliki trošak i mislim da bi privreda trebalo da se uključi aktivno u rješavanje tog problema. Smatram da će se problem rješavati mnogo brže nego što je gospodin Fabris rekao, ne samo što mnogo košta već što je to nasušna potreba i što će to još više povećati obim trgovinske razmjene dvije države, zaključuje Damjanović.

Podsjetimo, Fabris je objasnio da direktnog platnog prometa između Crne Gore i Srbije neće biti sve dok ne budu koristile istu valutu.

Portal Analitika