Društvo

MP: Licence za prosvjetare će se obnavljati svakih pet godina

0102ucionica
M
inistarstvo prosvete (MP) uvodi licence za nastavnike predmetne i razredne nastave, vaspitače, saradnike, stručne saradnike, direktore i pomoćnike direktora. Licenca se obnavlja svakih pet godina u skladu sa programima stručnog usavršavanja, kazala je Portalu Analitika Ivona MEĐEDOVIĆ, samostalna savjetnica za odnose s javnošću MP.

MP: Licence za prosvjetare će se obnavljati svakih pet godina
Portal AnalitikaIzvor

Kako navodi Međedović prioritetne oblasti stručnog usavršavanja za pet godina određuje Ministarstvo prosvjete na prijedlog Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje. Licenciranje i relicenciranje vrše komisije Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje.

„Uslov za sticanje licence je dokaz o stečenom odgovarajućem obrazovanju i položenom stručnom ispitu. Direktori obrazovno-vaspitnih ustanova uz navedene uslove treba da imaju uvjerenje o završenoj obuci za rukovodioce obrazovno-vaspitnih ustanova“, objašnjavaju iz resornog ministarstva.

Rok za podnošenje zahtjeva za licenciranje je 1. februar 2014. godine, a postupak izdavanja dozvola za rad, odnosno licenci biće završen do 15. avgusta 2014. godine, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.

Kako navodi Međedović ukupan razvoj savremenog društva direktno je povezan s razvojem ljudskih potencijala i ekonomije znanja, te je stoga i potreba da se kvalitet obrazovanja stalno unapređuje dovela u fokus interesovanja međunarodnih organizacija i institucija i kvalitet obrazovanja i profesionalnog razvoja vaspitača, nastavnika, saradnika, stručnih saradnika  i rukovodilaca obrazovno-vaspitnih ustanova“.

U Ministarstvu prosvjete smatraju da su vaspitači, nastavnici, saradnici i stručni saradnici jedan od najznačajnijih faktora koji utiče na kvalitet obrazovanja u školama kao i na razvoj obrazovnog sistema jer od njihove osposobljenosti za rad u najvećoj mjeri zavise kvalitet nastave i znanja učenika.

„Nove uloge i složeni zadaci s kojima se nastavnici srijeću u učionici i izvan nje zahtijevaju odgovarajuće vještine i kompetencije, kao i visoku motivisanost i posvećenost. Takođe, značajan faktor u obrazovno-vaspitnom procesu su školski rukovodioci odnosno školski lideri i pedagoško-psihološke službe jer njihovo liderstvo presudno utiče na stvaranje školske kulture u kojoj se svi učenici podstiču na učenje, a nastavnici na timski rad i stalnu refleksiju o kvalitetu nastave i učenja“, objašnjava samostalna savjetnica za odnose s javnošću MP.

Novijim politikama u oblasti obrazovanja, kako pojašnjavaju iz resornog ministarstva, nastoje se stvarati i unapređivati uslovi za kontinuirani profesionalni razvoj nastavnika i školskih rukovodilaca.

„Profesionalni razvoj nastavnika smatra se doživotnim procesom koji počinje inicijalnim obrazovanjem i traje do završetka  karijere, u kojoj se razlikuju tri faze: prva faza obuhvata pripremu tokom studija, kada budući vaspitači, nastavnici i saradnici stiču osnovna znanja i vještine; druga faza je prva samostalna faza u radu ili faza indukcije i treća faza – faza kontinuiranog profesionalnog razvoja vaspitača, nastavnika i saradnika koji su s uspjehom savladali početne izazove u radu“, smatra Međedović.

Kako bi se podigao nivo kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada u ustanovama, navode iz MP, prvi put u Crnoj Gori izvršiće se licenciranje vaspitača, nastavnika, stručnih saradnika i saradnika, direktora i pomoćnika direktora.

„Licenca je dozvola za rad kojom se dokazuje potreban nivo opštih i stručnih kompetencija. Licenca se obnavlja svakih pet godina u skladu sa programima stručnog usavršavanja. Prioritetne oblasti stručnog usavršavanja za pet godina određuje Ministarstvo prosvjete na prijedlog Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje. Licenciranje i relicenciranje vrše komisije Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje i izdaće: licence za nastavnike predmetne i razredne nastave, vaspitače, saradnike, stručne saradnike, direktore i pomoćnike direktora“, zaključak je Ministarstva prosvjete.

Foto: dalje.com

Portal Analitika