Kako navode iz PR službe UIP, prvi slučaj pojave očnog crva Thelaziu callipaeda u Crnoj Gori veterinarski inspektor je uočio prošle nedjelje kod lovačkog psa starog šest godina, a ovi slučajevi pojavili su se u okruženju i prije dvije godine.
„Parazit živi u lakrimalnom kanalu i između oka i trećeg očnog kapka kod pasa. Parazit ima razvojni put koji počinje od odraslog oblika koji polaže jaja u suzama primarnog domaćina. U suzama i okolnom tkivu razvija se prvi stadijum larve. Sledeći domaćin je muva koja se između ostalog, hrani suzama pa na taj način unosi larvu ovoga parazita, a treći stadijum se odvija u organizmu muve“, navodi se u saopštenju Uprave za inspakcijske poslove.
Iz ove ustanove tvrde da nakon 30 dana larva prelazi u ušni aparat muve odakle izlazi u oko novog primarnog domaćina - psa, čovjeka, ptice.
„U četvrtom stadijumu razvija se konačni oblik parazita koji može do godinu dana da živi u okolnom tkivu. Postoji pretpostavka da je pojava parazita uslovljena pojavom tkz. voćne muve koja prenosi ovog parazita. Zbog razvojnog ciklusa parazita pacijenta treba pratiti naredna dva do tri mjeseca, a u tom periodu treba primjenjivati terapiju“, objašnjeno je iz UIP Portalu Analitika.
Foto: prirodapasa.com