UPCG je lani sprovela istraživanje u okviru kojeg je čak 47,5 odsto ispitanika navelo da je njihovo preduzeće u zadnje tri godine imalo poteškoća u pronalaženju kadra sa određenim vještinama. Maraš ističe das u poslodavci u svakom drugom preduzeću morali da obezbjede dodatnu obuku za svoje novozaposlene kako bi popunili radna mjesta, dok su u 23 odsto slučajeva uposlili stranu radnu snagu.
-Poslodavci iz čak 96 odsto preduzeća smatraju da nedostatak vještina na tržištu rada predstavlja značajnu barijeru u njihovom poslovanju. Kao glavni problem navode nedostatak praktičnih vještina, odnosno nesposobnost mladih da ptimjene teorijska znanja stečena u školama i na fakultetima- kazala je Maraš, napominjući da “preovladavaju pozitivni utisci” kad je u pitanju vladin program stručnog osposobljavanja.
Maraš je podvukla da je loša povezanost fakulteta i privrede, odnosno poslodavaca.
-Problem je i prisutnost negativne percepcije srednjeg stručnog obrazovanja, poogotovo zanatskih profila. Još je prisutno ustaljeno mišljenje da su ta zanimanja manje vrijedna. Upisna politika na fakultetima i u srednjim školama nije usklađena sa potrebama tržišta rada. Jedan od efekata je visoka stopa nezaposlenosti mladih- pojasnila je Maraš.