Blic prenosi da je riječ o difuznim potjernicama koje nemaju obavezujući karakter i svaka država na čijoj bi se teritoriji Orić i Meholjić eventualno zatekli sama bi odlučivala o tome hoće li ih uhapsiti i izručiti Srbiji.
S obzirom da je riječ o državljanima BiH, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH navodi da će obavijestiti Ministarstvo pravde BiH koje će procjeniti preduzimanje daljih mjera i radnji iz svoje nadležnosti.
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine zatražilo je istragu protiv Nasera Orića i još četiri Bošnjaka koje sumnjiče za navodni ratni zločin nad Srbima u Podrinju. Zahtjev je podnesen Višem sudu u Beogradu zbog sumnje da su Orić i ostali počinili ratni zločin protiv srpskih civila u mjestima Zalazje i Donji Potočari, u opštini Srebrenica 12. jula 1992. godine.
Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, kao i bošnjački političari Zlatko Lagumdžija i Fahrudin Radončić, razgovarali su 30. januara u Predsjedništvu BiH sa Naserom Orićem, Hakijom Meholjićem, Amirom Mehmedovićem, Smajom Mandžićem i Nurijom Husićem protiv kojih istragu vodi Tužilaštvo Srbije za ratne zločine.
Foto: avaz.ba