Roman prati traganje Lisene Đonović, koja je rođena krajem Drugog svjetskog rata, za ocem Stevanom Đonovićem, crnogorskim partizanom kojeg nije upoznala sve do svoje 33. godine, kada dobija neočekivano pismo koje će promijeniti njen život zauvijek. Susret sa porodicom se odvija u vojvođanskom Lovćencu, utočištu najznačajnije crnogorske zajednice van matice.
Izdanje je predstavljeno u Plavoj sali Palate “Trinci” u Folinju, uz učešće Rite Zampolini - savjetnika za obrazovanje, Lućane Bruneli, profesora istorije, Danijele Đurđević, predstavnika Crnogoraca u Umbriji i Lusije Veconi kao predstavnice Udruženja A.N.E.D, koje je, uz izdavačku kuću “Caosfera” i radionicu “Sjećanja”, publikovala roman.
“Lovćenac je jedino naselje van granica Crne Gore gdje Crnogorci čine većinu lokalnog življa, uprkos asimilaciji i činjenici da je prošlo sedam decenija od njihovog doseljenja. Njihovo zalaganje za očuvanje kulture, jezika i identiteta je izuzetno. Naša mala, ali od mnogih željena zemlja u ovom trenutku prolazi kroz značajan istorijski momenat. Zajedno sa dijasporom se bori protiv onih koji je ne priznaju, na isti način kao što to radim i ja, ovog puta inspirisana karakterom glavnog junaka romana Alesandre Skuarta. Crna Gora i Umbrija imaju nerazdvojne veze, dok roman ‘Pričaj mi o njemu’ opisuje na najbolji način njenu srž. Moja želja i obaveza je da učinim dostupnom ovu predivnu životnu priču Crnoj Gori i Crnogorcima, a posebno Zajednici Crnogoraca u Lovćencu. Sigurna sam da će ovaj roman, svima koji ga budu pročitali, ostati u srcu zauvijek. On nas podsjeća da ne zapadamo u površnost i predrasude, kojima upravljaju neznalci”, rekla je na promociji Danijela Đurđević, koja je u Peruđi godinama aktivna na promociji istorijskih istraživanja o prisustvu sunarodnika na Apeninima tokom Drugog svjetskog rata, kao i na planu ekonomske saradnje dva regiona, Crne Gore i Umbrije.
Ž.M.