Januar ove godine meteorolozi će pamtiti po rekordno visokim temperaturama i količini padavina, kakve nijesu zabilježene u posljednjih pola vijeka.
- Prva polovina janura, u pogledu prosječne maksimalne dnevne temperature vazduha najtoplija je za više od pola vijeka. Srednja maksimalna temperatura na području Podgorice iznosila je oko 14 stepeni Celzijusovih, a na Žabljaku oko devet. To je oko pet, odnosno oko devet stepeni, iznad uobičajene temperature za taj mjesec - kazao je za "Pobjedu" direktor Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju
Luka Mitrović.
Znatno toplije nego inače bilo je i na crnogorskom primorju, gdje je prosječna mjesečna temperatura bila viša dva do tri stepena, a u centralnim predjelima od tri do četiri.
Najveća odstupanja registrovana su na sjeveru zemlje, gdje je temperatura bila šest stepeni iznad uobičajene. Na Žabljaku je, na primjer, 5. januara izmjereno tri stepena, što je 12 podioka viša temperatura od uobičajene za to doba godine. To je prvi put za posljednjih 50 godina da tog datuma jutarnja temperatura bude iznad nule. Tri dana kasnije u istom gradu izmjereno je 13 stepeni, što je rekord za taj datum tokom više od 50 godina.
Neuobičajeno toplo bilo je u Podgorici. Sedamnaest stepeni izmjereno je 6. i 9. januara. Samo stepen hladnije u glavnom gradu bilo je 8. i 14. januara.
Kiša
Ako je u prvoj polovini januara padavina falilo, u drugom dijelu mjeseca bilo ih je previše, barem kada je o kiši riječ.
- Jaki kišni talasi uslovili su obilne padavine, čime je za vrlo kratko vrijeme premašena uobičajena mjesečna količina. Na području Cetinja samo za par dana palo je oko 400 litara kiše po kvadratnom metru. Tako je januar, pored toga što je bio neubičajeno topao, postao i rekordno najkišniji u pojedinim mjestima. Na području Cetinja palo je ukupno 923 litra (oko 218 procenata više od uobičajene mjesečne količine), a u Podgorici oko 427 litara (oko 223 procenta više). U isto vrijeme, u Nikšiću je palo oko 419 litara kiše, što je oko 201 odsto više od uobičajene količne - objašnjava
Mitrović.
On dodaje da je najveće odstupanje registrovano u Budvi. U tom gradu palo je 361 litar, što je povećanje od 238 procenata.
Snijeg
Zbog visokih temperatura gotovo čitav januar prošao je bez snijega. Tek krajem mjeseca provijavale su prve pahulje. - Najveći dio mjeseca bio je bez snijega tamo gdje je bijeli pokrivač redovna pojava u to doba godine. Padavina je bilo, ali su temperature bile enormno visoke.
Zato je umjesto snijega padala kiša i na nadmorskim visinama oko i iznad 1.500 metara što je vrlo neuobičajeno za januar. Tek krajem mjeseca došlo je do sniježnih padavina i formiranja sniježnog pokrivača u zimskim turističkim centrima - kaže
Mitrović. Poređenja radi, maksimalna visina sniježnog pokrivača za prošlu godinu, izmjerena je na Žabljaku 18. januara iznosila je 148 santimetara.
fofo: your-daily-feed.blogspot.com