Moreno je danas na predstavljanju tranzicionog izvještaja EBRD za 2013. godinu kazao da je bila veoma uspješna, ali i da se naša zemlja mora suočiti sa odeređenim izazovima.
- U prethodnoj godini smo ostvarili rekord – 524 miliona eura smo investirali u zemlje zapadnog Balkana, a od toga je u Crnu Goru uložen 81 miliona eura i ostavaren je rast BDP-a od 2 odsto, prvi nakon nekoliko teških godina. Takođe, Crna Gora se mora suočiti sa trenutnim deficitom, koji ostaje jedan od najvećih u regionu.- kazao je Moreno.
On je istakao da EBRD ima u planu nekoliko projekata za 2014. godinu, a da su dva projekta već dogovorena i to: Produženje kredita za EPCG za ugradnju pametnih brojila i 20 miliona eura kredita za rekonstrukciju lokalnih puteva.
On je naglasio da su u planu još neki projekti poput izgradnje žičare Kotor-Cetinje, izgradnje lifta u Kotoru, rekonstrukcije šetališta u Budvi i proširenja aerodroma u Tivtu. Moreno je dodao i da će EBRG podržati privatizaciju Brodogradilišta u Bijeloj i Instituta Simo Milošević u Igalu.- Spremni smo da nakon tendera damo kredite najboljim ponuđačima.-
Direktor EBRG se posebno osvrnuo na strategiju EBRG, koja se po prvi put ne odnosi na projekte, već se bavi sa tri tematske cjeline.
- Kao prvo, imamo u planu proširenje ekonomske osnovice i jačanje konkurentnosti. Drugu cjelinu čine održivi turizam i zaštita životne sredine, dok će treću cjelinu činiti bezbjednost sektora energetike i regionalna integracija- rekao je Moreno.
Zamjenik direktora EBRD Piter Sanfej izrazio je zadovoljstvo ovogodišnjim izvještajem.
- Izuzetno smo ponosni na izvještaj i na ovaj način povezujemo privredu i politiku. Izvještaj je relevantan i mi uz pomoć njega tražimo odgovore na pitanja da li je region zaglavljen u tranziciji i pokušavamo da to riješimo- rekao je Sanfej.
Izvještaj EBRD-a je podijeljen na pet poglavalja. Prvo poglavlje se bavi pitanjem zašto je proces konvergenicje usporen. Sanfej je kazao da Crna Gora sporvodi reforme, ali da taj proces ide veoma sporo i dodao da će nastavkom sprovođenja reformi doći do poboljšanja da duži period. U drugom poglavlju izvještaja analizirane su veze između demokratije i reformi. Sanfej je istkao da naša zemlja prolazi dobro na nivou demokratskog napretka, ali ne i tranzicije. Treće poglavlje izvještaja bavi se pitanjem dobrih ekonomskih institucija, a zamjenik direkora EBRD kazao je da je Crna Gora po ovom pitanju slična državama poput Bugarske i Makedonije. Ljudski kapital i obrazovanje čine četvrto poglavlje izvještaja. Sanfej je naglasio da nema velike razlike između zemalja EU i zemalja u tranziciji kada je u pitanju osnovno i srednje obrazovanje, ali da je velika razlika kada je u pitanju visoko obrazovanje – Moramo da poboljšamo kvalitet obrazovanja na trećem nivou, jer ćemo time ubrzati proces reformi-
Finalno poglavlje se tiče ekonomske inkluzije. Sanfej je kazao da je visok procenat (30%) ljudi u Crnoj Gori koji vjeruje da je za uspjeh najvažnija politička veza.
On je na kraju dodao da postoji nekoliko faktora koji mogu da ubrazaju reforme.- Međunarodna integracija, transparentnost i odgovornost na svim nivoima i ljudski kapital mogu ubrazati reforme. Mislim da je vrijeme na strani onih koji preferiraju reforme i demokratiju- zaključio je Sanfej.