Finansijska situacija u globalnoj industriji čelika je zabrinjavajuća i lošija je nego za vrijeme krize s kraja devedesetih, zbog viška kapaciteta, smanjene profitabilnosti i „rata“ između pojedinih jakih igrača na tržištu čelika. Globalna industrija čelika nalazi se u teškoj ekonomskoj i finansijskoj situaciji, navodi se u internom dokumentu OECD-a, dostavljenom Portalu Analitika.
To je bio povod da se okupe čelni ljudi OECD-ovog Komiteta čelika na čelu sa predsjednikom tog tijela Risaburom Nezuom.
Opasnost višak kapaciteta: OECD upozorava da će trenutni višak kapaciteta čelika negativno uticati na kompletnu industriju željeza. Čak, među članicama vlada zabrinutost da će ovi trendovi postali gori od globalne finansijske krize iz 2008. godine.
- Višak kapaciteta je dostigao zabrinjavajući nivo, finansijska situacija u industriji je slaba, a protekcionističke mjere pojedinih država se nastavljaju, upozoravaju iz OECD-a.
Nadalje, finansijski učinak industrije može se posmatrati kao lošiji nego za vrijeme krize krajem 1990-ih . Najnoviji trendovi u ključnim finansijskim pokazateljima, kao što su profitabilnost i zaduženost je zabrinjavajuća i ukazuje da je globalna industrija u veoma teškoj ekonomskoj i finansijskoj situaciji. Globalni odnos iskorišćenosti kapaciteta ima značajno negativan uticaj na profit industrije čelika.. Neki članovi udruženja čelika upozoravaju na damping praksu koja se širi. Učesnici su razgovarali o preliminarnom izvještaju o politikama koje promovišu energetsku efikasnost u industriji čelika. Energetska efikasnost, u većini slučajeva, smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu. Takođe je dobra za održivost industrije čelika i povećava ukupnu konkurentnost i profitabilnost industrijskih subjekata, navodi se u dokumentu
Rast proizvodnje čelika: OECD je u svom dokumentu iznio i podatke o ukupnoj proizvodnji čelika. U prva tri kvartala 2013. godine, kako se precizira u dokumentu , globalna proizvodnja čelika dosegla je 1.582 miliona metričkih tona (MMT) na godišnjem nivou, što predstavlja povećanje od 2,7 odsto u odnosu na isti period 2012. Kineska proizvodnja čelika povećana je za 8 odsto u odnosu na prošlu godinu, dostigavši novi svih vremena rekord od 783 MMT na godišnjem nivou. U ostatku svijeta, proizvodnja čelika je 798 MMT u prva tri kvartala 2013, što predstavlja pad od 2 odsto u odnosu na prošlu godinu .
Ono što je interesantno je da raste globalna potražnja čelika u prva tri kvartala. Rast tražnje je posljedica potrošnje čelika u Kini, koja je za 15 odsto veća nego u trećem kvartalu 2013 . Potrošnja čelika u ostatku svijeta je takođe povećana 3 odsto u odnosu na prošlu godinu u trećem kvartalu 2013 , nakon tri kvartala pada, što u ukupno zbiru dovodi do povećanja od jedan odsto.
Prema prognozama Svjetske asocijacije čelika, ove godine se očekuje povećanje proizvodnje čelika za 3,3 odsto što je na nivou prošle godine. Povećanje proizvodnje čelika je posljedica povećanja potrošnje čelika na tržištima u razvoju kao i na kineskom tržištu.
OECD je osnovana 14. decembra 1960.godine. Nastala je kao nasljednik Organizacije za evropsku ekonomsku saradnju nastale u sklopu Maršalovog plana s ciljem rekonstrukcije evropske privrede razorene u Drugom svjetskom ratu. OECD je konsultativna organizacija, bez snage obavezivanja bilo koje od svojih članica. Loše prognoze koje se tiču svjetske industrije čelika, ne ulivaju optimizam da će nikšićka željezara Toščelik moći da ostvari zacrtane planove proizvodnje. Turci su obećali da će ove godine da proizvedu 150.000 tona željeza.
P.ZEČEVIĆ