Tim povodom direktor Kliničkog centra Milan Mijović uručio je zahvalnicu Mariji Lopičić, direktoru podgoričkog predstavništva švajcarske kompanije. Dr Mijović se zahvalio kompaniji Novartis u ime institucije i pacijenata na vrijednim donacijama koje će zaposlenima omogućiti prvi put primjenu određenih dijagnostičkih procedura u oblasti oftalmologije i hematologije.
- Ovaj vid saradnje dvije institucije primjer je strateškog partnerstva koje će se i u budućnosti njegovati, a sve u cilju unapređenja pružanja zdravstvenih usluga. Već treću godinu za redom se okupljamo istim povodom i jako sam srećna što je ovo okupljanje postalo deo tradicije. Pre svega, želela bih ispred farmaceutske kompanije Novartis da zahvalim dr Mijoviću na podršci u realizaciji zajedničkih projekata u toku protekle godine i na odnosu strateškog partnera Novartisa sa Kliničkim Centrom Crne Gore. U 2013. godini je realizovano nekoliko donacija, ali smo izuzetno ponosni na dva projekta. Prvi je projekat donacije PCR aparata Centu za hematologiju i testiranje svih pacijenata iz Crne Gore obolelih od hronične mijeloidne leukemije. Ovim projektom su pacijenti dobili mogućnost molekularnog testiranja u KCCG, a lekari adekvatno praćenje bolesti. Drugi projekat je unapređenje dijagnostičkih procedura Klinike za očne bolesti. Donacijom OCT aparata (optički koherentni tomograf) oftamolozi KCCG su dobili mogućnost dijagnostike i praćenja bolesti zadnjeg segmenta oka, ujedno je i građanima omogućeno da ovu dijagnostičku proceduru urade u KCCG. Četiri oftamologa KCCG je u okviru ovog projekta završilo edukaciju u Kliničkom centru Ljubljana, čime su stekli nova iskustva u dijagnostici i lečenju zadnjeg segmenta oka. Očekujem da se i krajem 2014. godine okupimo istim povodom i da će naredni projekti unaprediti kvalitet lečenja pacijenata iz Crne Gore - kazala je Lopičić
„PCR uređaj (Gene Xpert sistem) omogućava najsenzitivniju metodu kojom se dobijaju informacije o stanju pacijenata oboljelih od hronične mijeloidne leukemije (HML), kontroli bolesti, kao i odgovora na terapiju koju pacijent dobija. Pored toga što je u pitanju najosjetljivija metoda, za pacijenta je i najkonfornija, s obzirom da se testiranje vrši uzimanjem uzoraka krvi (bez punktiranja/biopsije koštane srži). Pored samog uređaja kompanija Novartis donirala je i kitove neophodne za testiranje i to za godinu dana, kako bi sve HML testirali u skladu sa najnovijim ELN (European Leucemia Network) preporukama, u prosjeku na tri mjeseca.
- Do sada nijesmo imali ovakvu mogućnost, već su pacijenti sporadično upućivani na Vojnomesicinsku akademiju u Beograd. Izuzetno smo zahvalni na donaciji, pošto će ovim pacijentima biti obezbijeđeno najsavremenije praćenje i liječenje u skladu sa aktuelnim evropskim i svjetskim standardim“ - kazala je dr Anka Popović, načelnik Centra za hematologiju.