U toku je uređivanje ove oblasti, koje je potrebno sprovesti kroz podzakonska akta kako bi se bliže regulisali minimalni higijenski uslovi za proizvodnju na gazdinstvu, kvalitet i označavanje hrane proizvedene na gazdinstvu, dobra proizvođačka praksa, uslovi prodaje i dr.
U skladu sa važećim propisima moraju se obezbjediti dokazi o bezbjednosti mliječnih proizvoda, koji se stavljaju u promet i podaci za krajnjeg potrošača:
Podaci za gazdinstva:
Svako gazdinstvo koje drži muzna grla (krave, ovce, koze) mora se registrovati u bazu podataka gazdinstava koje vodi Veterinarska Uprava CG. U toj bazi nalaze se podaci za gazdinstvo i broj životinja na gazdinstvu. Takođe, svako grlo - goveda, ovce i koze mora biti obelježeno identifikacionim brojem životinje sa oznakom ME.
Vlasnik gazdinstva mora da ima knjigu gazdinstva, koja sadrži podatke o gazdinstvu (ID broj gazdinstva , adresu gazdinstva, ime vlasnika, ukupan broj životinja na gazdinstvu sa podacima o tim životinjama…). Pored knjige gazdinstva vlasnik mora imati pasoš za svaku životinu posebno, koji sadrži, sve podatake iz knige gazdinstva i podatke o dijagnostičkim i drugim ispitivanjima. Na osnovu ovih podataka proizvodi se mogu stavljati u promet.
Podaci proivođača mliječnih proizvoda za krajnjeg potrošača tj. kupca i maloprodaju:
Kada se vlasnik gazdinstva bavi proizvodnjom mliječnih proizvoda koje stavlja u promet
na bilo koji način (prodaje na gazdinstvu, nakupcu ili vlasnika maloprodajnih objekata) dužan je da onome kome je prodao mliječne proizvode da sledeću dokumentaciju i podatke:
1. podatak o imanju iz baze podataka sa ukupnim br. životinja, pol, starost i dr.;
2. kopiju pasoša za svako muzno grlo sa gazdinstva koji treba na prvoj strani i poleđini da sadrži naprijed navedene podatke za pasoše životinje;
3. potvrdu od Veterinarske ambulante koja ne može biti starija od tri mjeseca;
4. potvrdu koju proizvođač ili nakupac treba da preda objektu koji snabdijeva krajnjeg potošača i koja treba da sadrži sve podatke o porijeklu, bezbjednosti i uslovima čuvanja.
POTVRDA PROIZVOĐAČA
Potvrđujem da sam dana _____________201___ .godine prodao otkupljivaču ( ili dr.licu ) ,
________________________________________
(ime i prezime otkupljivača ili dr. lica za firmu ) ukupno _______________kg. mliječnih proizvioda (sir, kajmak ili dr.mliječne proizvoda) i to; sira ________kg. i br. pakovanja
( kaca , kanti , plastičnih činija i sl.) ______; kajmaka_______kg. i br. pakovanja________; dr.mliječnih proizvoda_________kg. i br. pakovanja; proizvedeno dana _________________
rok upotrebe do _________________________
Ime i prezime proizviođača_____________________ br.gazdinstva___________________
mjesto ______________opština ______________JMBG proizvođača__________________
svojeručni potpis proizvođača
_______________________________
(ime i prezime)
Kod krajneg prodavca, pored naljepnica koje se moraju nalaziti na svakoj ambalažnoj jedinici ili pakovanje mliječnih proizvoda proizvedenih na gazdinstvima (odgovarajuće propisane posude, kace i sl.) moraju se nalaziti svi naprijed navedeni podaci za sledljivost, koji moraju biti u objektu i dostupni na zahtjev potrošača i nadležnih inspekcija.
Kada se budu proizvođači mliječnih proizvoda, koji imaju registrovana gazdinstva za proizvodnju mlijeka, registrovali kao gazdinstva za proizvodnju mliječnih proizvoda biće u obavezi da za svoje proizvode obezbjede deklaraciju koja će sadržati praktično iste podatke kao naljepnica.
NALJEPNICA sa podacima za krajneg kupca;
Naziv proizvoda _____________________ Ime i prezime proizvođača,________________ br. gazdinstva_______________, mjesto,__________________opština, ________________
datum proizvidnje_____________rok upotrebe_____________uslove čuvanja; t +4 do +7ºC
Higijena u svim fazama proizvodnje i prometa hrane ili hrane za životinje:
Zakonom su propisani uslovi koje subjekat u poslovanju hranom mora obezbjediti sa aspekta lične higijene i obuke lica koja rukuju i dolaze u kontakt sa hranom ili hranom za životinje, u svim fazama proizvodnje i prometa hrane ili hrane za životinje.
Takođe, definisano je da subjekat poslovanja obezbijeđuje – prema vrsti poslova koje obavlja zaposleno lice pri rukovanju hranom životinjskog porijekla tokom proizvodnje i prometa – obuku o:
1) o osnovnim zahtjevima higijene hrane životinjskog porijekla i lične higijene;
2) održavanju i sprovođenju postupaka zasnovanih na principima HACCP (Analiza opasnosti i kritične kontrolne tačke).
Lice koje radi na poslovanju rukovanja hranom životinjskog porijekla tokom proizvodnje i prometa mora posjedovati potvrdu da je prošlo obuku iz stava 1 ovog člana, a koja se vrši najmanje jednom u tri godine. (Preuzeto sa sajta Uprave za inspekcijske poslove)