Kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVPEI), Pejović se danas u Skadru sastao sa albanskom ministarkom evropskih integracija, Kljajdom Đoša.
Sastanak je, kako je navedeno, bio posvećen unaprjeđenju bilateralne saradnje između Crne Gore i Albanije u kontekstu procesa evropske integracije.
Pejović je predstavio aktuelni momenat u procesu pristupanja s osvrtom na pregovaračku agendu i aktivnosti na otvaranju novih poglavlja, i ukazao na značaj novog pristupa u pregovaranju i potrebu produbljivanja saradnje na bilateralnom i regionalnom nivou.
- On je prenio spremnost Crne Gore da pomogne Albaniji u svim oblastima kad je u pitanju proces stabilizacije i pridruživanja, pripreme za kandidatski status, kao i koordinacija aktivnosti u korištenju evropskih fondova - kaže se u saopštenju.
Đoša je, kako se navodi, iskazala spremnost za produbljivanjem saradnje na polju evropske integracije kako putem razmjene posjeta na visokom nivou, tako i kroz razmjenu eksperata.
- Posebno u oblasti poglavlja 23 i 24, finansijskim poglavljima i saradnji kroz bilateralne, trilateralne i prekogranične programe saradnje - dodaje se u saopštenju.
Pejović i Đoša otvorili su danas u Skadru svečanost povodom predstavljanja ugovorenih projekata iz trećeg Poziva u okviru Programa Ipa prekogranične saradnje Albanija - Crna Gora.
Na skupu su, pored predstavnika resornih ministarstava Crne Gore i Albanije, učestvovali i predstavnici delegacija Evropske unije (EU) iz obje države, kao i članovi operativnih struktura i predstavnici institucija i organizacija koje su partneri u finansiranim projektima trećeg Poziva.
- Prekogranični program Albanija- Crna Gora ima za cilj unaprjeđenje dobrosusjedskih odnosa, saradnje među ljudima, zajednicama i institucijama, s ciljem podsticanja turizma, zaštite životne sredine i promocije socijalne kohezije - saopšteno je iz MVPEI.
U okviru trećeg Poziva za podnošenje predloga projekata, odabrano je i ugovoreno sedam, koji imaju za cilj unaprjeđenje saradnje i poboljšanje socio-ekonomske situacije građana.
Ti projekti su, kako je saopšteno, usmjereni na inkluzivno upravljanje turizmom u prekograničnom pojasu, podršku održivom razvoju životne sredine, unaprjeđenje društvene kohezije, ekonomski razvoj sa naglaskom na turizam, jačanje ženskog preduzetništva, ekološko očuvanje rijeke Cijevne i kulturne turističke ponude Skadra i Podgorice s posebnim osvrtom na Skadarsko jezero.
Pejović je istakao značaj tih projekta u pravcu promocije lokalnih zanatskih proizvoda i kulturnog nasljeđa u svrhu ekonomskog i turističkog razvoja, i naglasio da su dosadašnji projekti doprinijeli boljem razumijevanju između zemalja, formirajući veze zajedničkog kulturnog nasljeđa.
- Iskazao je uvjerenje da ćemo kroz realizaciju ovih projekata postići planirane rezultate i doprinijeti unaprjeđenju saradnje i poboljšanju socio-ekonomske situacije građana - kaže se u saopštenju.