Prva runda trajaće od 3. do 18. marta. Hrvatska će iznositi argumente od 3. do 7. marta, a Srbija od 10. do 18. marta, dok će druga runda trajati od 20. marta do 1. aprila.
Tokom tog perioda, biće saslušani i unakrsno ispitivani svjedoci dvije strane, a čuće se i završna izlaganja pravnih zastupnika Beograda i Zagreba.
Sudskim vijećem predsjedavaće Slovak Peter Tomka, koji je na mjestu predsjednika suda od februara 2012. godine.
Hrvatska je tužbu za genocid protiv Srbije podnijela 1999. godine, a za nju se nadležnim 2008. godine proglasio Međunarodni sud pravde u Hagu. Srbija je 2010. godine Međunarodnom sudu pravde u Hagu predala odgovor na tužbu i protivtužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom rata od 1991. do 1995. godine.
U hrvatskoj tužbi se navodi da je Srbija od 1991. do 1995. godine direktno kontrolisala jedinice koje su na području Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije izvršile etničko čišćenje hrvatskih državljana, a rezultat toga je veliki broj „prognanih, ubijenih, mučenih ili bespravno zatočenih“. Hrvatska je tražila da joj Srbija, kao pravna nasljednica SR Jugoslavije, nadoknadi štetu pričinjenu kršenjem međunarodnog prava u iznosu koji Sud procjeni.
U srpskoj tužbi navedeni su podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i tokom operacija „Bljesak“ i „Oluja“.
Foto: rtv.rs