„To je nešto što bi trebalo da odluče države članice, jer se region zbog dešavanja u BiH opet vraća u fazu nestabilnosti. Takva odluka bi dala novi optimizam Crnoj Gori, regionu, a i Alijansi. Ne treba da zaboravimo da NATO već dvije godine nema ništa pozitivno da saopšti. Poziv Crnoj Gori bi za sve bila dobra vijest“, poručuje beogradski analitičar.
On podsjeća da je Crna Gora najpozitivnija priča zapadnog Balkana i da bi konkretna podrška značila novu stabilnost u regionu.
Na pitanje da li je izvjesno da će samit u Velsu biti samit proširenja i da će Crna Gora napraviti taj odlučujući korak ka Alijansi, Janjić kaže da je situacija vrlo delikatna.
„Ja sam skloniji razmišljanju da će Crna Gora biti na samitu u Velsu ohrabrena, ali da neće dobiti poziv, već obećanje da će se to desiti na narednom samitu. S druge strane, države članice su podijeljene. Niko ne tvrdi da Crna Gora ne bi trebalo da uđe u NATO, spore se samo oko toga kada bi to trebalo da se desi“, ističe Janjić.
Objašnjava da je Crna Gora sada spremnija za NATO nego što je to bila Albanija kada je ušla, ali među državama članicama ima onih koji su zagovornici paketa proširenja i koje čekaju još neke promjene u regionu da reaguju, piše Pobjeda.
Janjić kao najvažnije ocjenjuje to što se politički vrh Crne Gore aktivno uključio u kampanju, te da je izuzetno bitno što premijer Milo Đukanović lično vodi kampanju.
„Vjerujem da će ta diplomatska aktivnost do maja dati velike rezultate“, kaže beogradski analitičar.
On dodaje da je odluka u ulasku u NATO politička i da je pitanje da li će članice, u prvom redu SAD, donijeti odluku da se Crna Gora pridruži Alijansi.
Izvor: Pobjeda; foto: prestigemm.com